Pripravte sa, že tento rok si priplatíte aj za lyžovanie a niektoré strediská možno obmedzia prevádzku

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Lyžujete? Pripravte sa, že najbližšiu zimnú sezónu pre vysoké ceny za elektrinu načriete hlbšie do peňaženky. O koľko presne stúpnu ceny skipasov, lyžiarske strediská ešte nevedia povedať. No už sa chystajú, hoci nad zimou zatiaľ visí veľký otáznik a odpovede nemajú v rukách prevádzkovatelia stredísk.

Najviac elektriny spáli zasnežovanie, po ňom lanovky a vleky.

„Cenu energie máme zazmluvnenú do konca roka. Dovtedy by sme chceli čo najviac v stredisku vysnežiť,“ hovorí Ján Šebo, prevádzkovateľ strediska Žiarce.

Prevádzkový riaditeľ Veľkej Rače v Oščadnici Patrik Sučik ako problém vidí ti, že si nemôžu zazmluvniť elektrinu na ďalšie obdobie. „Museli by sme prejsť na spot a teda by sa nám priemerovala trhová cena energie za každý deň a dozvedeli by sme sa cenu energie až na ďalší mesiac,“ vysvetľuje Sučik.

Šebo hovorí, že ceny lístkov nechcú zvyšovať, a preto pristúpia k optimalizácii otváracích hodín alebo prevádzky strediska.

Ani v okolitých krajinách ešte nevedia, či dokážu ponúknuť lacnejšie skipasy ako u nás.

„Všade budú musieť ísť ceny nahor. Bude na samotnom lyžiarovi, aby si sám vybral, kde ten pomer cena a výkon bude pre neho akceptovateľný,“ myslí si hovorca Tatry Mountain Resorts Marián Galajda.

V zahraničí však budú mať výhodu nižšej DPH, napríklad aj špeciálne na skipasy. U nás sme sa nedočkali ničoho.

Ak sa oproti dnešku nezmení nič, je celkom reálne, že niektoré lyžiarske strediská neotvoria vôbec.

Ak budú mať problémy strediská, budú ich mať aj hotely, penzióny, reštaurácie alebo napríklad aj pekárne, akvaparky a ďalšie služby v regiónoch závislé od lyžiarov.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.