Inflácia stále rastie, ekonomika slabne, hovorí Európska centrálna banka

Inflácia stále rastie, ekonomika slabne, hovorí Európska centrálna banka
Európska centrálna banka. Zdroj: FOTO TASR/DPA

Inflácia v eurozóne je čoraz väčšia, naopak hospodársky rast slabne. Dôvodom je, že blok zápasí s následkami ruskej vojny na Ukrajine. Uviedol to v pondelok (26.9.) viceprezident Európskej centrálnej banky Luis de Guindos.

„Vidíme, že v treťom a štvrtom štvrťroku dochádza k výraznému spomaleniu hospodárstva a môžeme sa ocitnúť s rastom blízko nule,“ povedal de Guindos na konferencii.

Očakáva sa, že rast inflácie v euroregióne sa tento mesiac zrýchlil na 9,6 percent, čo bude rekordné maximum pre menový blok. Aj tempo rastu tzv. jadrovej inflácie, bez nestálych cien potravín a energií, sa zrýchľuje.

Prečítajte si tiež:

ECB začiatkom tohto mesiaca zvýšila úrokové sadzby o bezprecedentných 75 bázických bodov len niekoľko týždňov po tom, ako ich posunula smerom nahor o 50 bázických bodov. Prisľúbila niekoľko ďalších krokov v nasledujúcich mesiacoch, keďže inflácia v eurozóne dosiahla najvyššiu úroveň v histórii a hrozí, že tam “zakotví“.

Analytici sa v súčasnosti rozchádzajú v názoroch na to, či ECB v októbri zvýši kľúčový úrok o 50 alebo 75 bázických bodov s následným zvýšením na každom stretnutí až do jari budúceho roka. 

De Guindos neposkytol žiadnu predstavu o tom, ako bude banka zvyšovať úrokové sadzby, ale dodal, že budúce pohyby budú “závislé od údajov“ z ekonomiky, pričom uviedol, že inflačné tlaky sa nedávno zvýšili.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti