Nafta naďalej prekvapuje: Pumpári cez víkend upravili cenníky

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Pumpári opäť prepisovali cenníky. Tentoraz počas víkendu znížili cenu nafty. Tá klesla za posledné dva týždne už druhýkrát, čím sa dostala pod ďalšiu dôležitú cenovú hranicu euro osemdesiat. Analytici však varujú, že cenu benzínu tak skoro nedoženie.

Majitelia dieselov si už nejaký čas zvykajú, že nafta je drahšia ako benzín. Počas septembra sa tento rozdiel vyšplhal až na neuveriteľných 20 centov. V posledných dvoch týždňoch však došlo k viacerým korekciám cien palív.

Nafta sa od víkendu drží na úrovni euro sedemdesiatosem, keď oproti piatku zlacnela o tri centy. Napriek tomu je benzín stále lacnejší o 14 centov. A jeho cena v nasledujúcich dňoch ešte výraznejšie poklesne.

„V celej EÚ sledujeme pokles veľkoobchodných cien pohonných hmôt. Zlacňovanie na čerpacích staniciach bude vďaka tomu pokračovať. V najbližších dvoch týždňoch by sa ceny mohli znížiť až o 5 centov na liter,“ uviedol analytik Boris Tomčiak.

Ak by sa tento scenár naplnil, tak by sa cena benzínu dostala na úroveň euro päťdesiatdeväť. A to by sme už tesne lízali predvojnové ceny.

​Síce cena nafty klesla, cenu benzínu tak skoro nedoženie

U nafty je situácia odlišná. Aj keď jej cena momentálne klesá, s príchodom zimy bude obrovský tlak, aby opäť nabrala stúpajúcu krivku.

„S príchodom zimy rastie dopyt po vykurovacom oleji, ktorý je podobným destilátom ako nafta. Zásoby nafty a vykurovacieho oleja sú rekordne nízke. Znížená ponuka a vysoký dopyt tlačia ceny nahor,“ vysvetlil Tomčiak.

Prečítajte si tiež:

​Horšie je, že nejde len o krátkodobý jav, pričom cenové nožnice medzi palivami budú ešte dlho výrazne otvorené.

„Minimálne do jari bude nafta výrazne drahšia,“ ozrejmil analytik.

Zároveň dodal, že takáto situácia by mala pretrvať až do leta budúceho roka.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.