Tabuľka: Vláda schválila mimoriadny 13. dôchodok, použiť chce budúcoročné peniaze

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vláda schválila mimoriadnu inflačnú pomoc pre seniorov a to vo forme ďalšieho trinásteho dôchodku. Na pondelkovom (26.9.) mimoriadnom rokovaní preto novelizovala zákon o štátnom rozpočte. 

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) vyhlásil, že ide o bezprecedentnú pomoc seniorom.

„Schválili sme dva veľmi dôležité materiály. Mimoriadnu pomoc dôchodcom a novelu o štátnom rozpočte. A to preto, aby sme mohli pomáhať ešte v tomto roku, pretože budúci rok budeme pomáhať z nového štátneho rozpočtu,“ vysvetlil Heger.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) povedal, že na inflačnú pomoc dôchodcom vyčlení vláda viac ako 207 a pol milióna eur. Týkať sa bude aj invalidných dôchodcov a tých, ktorí poberajú sirotský dôchodok.

„Najväčšia pomoc, vo výške 210 eur, bude pre ľudí s najnižšími dôchodkami,“ informoval Krajniak s tým, že suma sa bude postupne znižovať podľa výšky dôchodku, akú senior mesačne poberá. Najmenej dostanú seniori, ktorí majú dôchodky vyššie ako 927 eur. Tí dostanú 35 eur. 

Mimoriadnu infalčnú pomoc by mali dôchodcom vyplatiť v novembri.

Krajniak tiež priblížil, že vďaka novele o štátnom rozpočte bude mať vláda na pomoc ľuďom o jeden a pol miliardy eur viac ako doteraz.

Zdroj: TV Markíza

Odkiaľ pôjdu peniaze ?

Vláda to chce zaplatiť z peňazí, ktoré štát tento rok získal z vyšších príjmov, teda viac ako pôvodne predpokladali. Rozpočtové pravidlá však podľa zákona hovoria, že tie sú pre použitie v danom roku zamknuté. 

„My ich vlastne touto novelou zákona o štátnom rozpočte odomykáme, aby sme ich vedeli použiť ešte na pomoc v tomto roku,“ vysvetlil premiér Eduard Heger.

Podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Marcela Klimeka je to jediná cesta ako tieto peniaze využiť už teraz. 

„Keďže očakávame, na základe daňového výboru, nad príjmy na úrovni takmer jeden a pol miliardy eur, tak ako strana príjmov, tak aj strana výdavkov sa v tomto roku upravia presne o túto sumu, aby sa hotovostný deficit štátneho rozpočtu nezmenil,“ vysvetlil Klimek s tým, že Slovensko si to môže dovoliť, pretože štátny rozpočet je rovnako dobrý, ako v predkrízovom roku 2019.

Prečítajte si tiež:

Pomoc dostanú aj iní

Z rovnakých peňazí by podľa Krajniaka mala ísť aj pomoc ďalším skupinám obyvateľov.

„Sú to napríklad matky s deťmi, ktoré dostávajú výživné a majú problém ho vymôcť,“ priblížil šéf rezortu práce a sociálnych vecí s tým, že aj túto pomoc by chceli vyplácať v novembri.

Na záver prezradil, že s vysokými energiami plánujú pomôcť nemocniciam, zariadeniam sociálnych služieb, školám a ďalším subjektom. A to rovnako ešte v tomto roku.  

Novelu schválenú vládou musí ešte odobriť parlament. Rokovať o nej má v zrýchlenom režime.

Ako bude pomoc seniorom vyzerať si môžete pozrieť vo videu hore.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti