Desivé slová premiéra Hegera: Slovenskej ekonomike hrozí kolaps

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovenskej ekonomike hrozí kolaps. Uviedol premiér Eduard Heger pre stredajšie (28.9.) vydanie renomovaných novín Financial Times. Dôvodom sú podľa neho prudko rastúce ceny elektriny. 

Ak Slovensko nedostane od Bruselu podporu v miliardách eur, rast cien pre ruskú inváziu na Ukrajinu môže “zabiť“ ekonomiku krajiny, citujú FT Hegera. Slovenský premiér v rozhovore tiež upozornil, že ak sa tak nestane, bude nútený znárodniť dodávky elektriny.

Hoci je Slovensko veľkým producentom jadrovej a vodnej energie, jeho najväčší dodávateľ elektriny urobil pred rokom drahé rozhodnutie, keď sa rozhodol obchodníkom predať elektrinu navyše. Tí ju teraz ponúkajú Slovensku za približne päťkrát vyššie ceny.

Prečítajte si tiež:

Kupujeme drahšie ako sme predali

„Slováci kupujú za 500 eur to, čo predali za 100 eur,“ vysvetlil Heger s tým, že z tohto dôvodu by na Slovensku nefungoval plán Európskej komisie na mimoriadnu daň z energetických turbín vo výške 140 miliárd eur v rámci EÚ.

„Ak chceme mať mimoriadnu daň, musí byť európska,“ povedal.

Podľa Hegera je potrebné výnosy z neočakávanej dane EÚ rozdeliť rovnomerne po celom bloku, čím by Slovensko mohlo dostať približne jeden a pol miliardy eur. Okrem toho potrebujeme, aby Brusel spustil nevyužité fondy na podporu regionálneho rastu vo výške päť miliárd eur, ktoré možno použiť na zníženie platieb za energiu pre podniky.

„Inak sa budú slovenské podniky zatvárať a môže skolabovať celá ekonomika,“ varoval Heger.

Uviedol, že ak Brusel nepríde na pomoc, budeme musieť túto elektrinu nechať pre naše firmy a naše domácnosti, aby neskolabovali.

„Nechceme to urobiť, ale ak nebude iná pomoc, budeme tlačení k tomuto riešeniu,“ skonštatoval Heger.

Povedal, že v celosvetových zmluvách sú klauzuly, ktoré umožňujú štátom presmerovať životne dôležitú energiu v prípade katastrofy.

Podľa Hegera by mal Brusel zvýšiť akúkoľvek mimoriadnu daň sprostredkovateľom, ktorí profitujú z nadmerných cien.

„Musíme zahrnúť obchodníkov, pretože musíme pochopiť, že obchodníci sú tí, ktorí vlastnia energetické zmluvy,“ vyhlásil.

O návrhoch na zavedenie poplatkov budú rokovať ministri energetiky EÚ na stretnutí v piatok (30. 9.). Heger však pripustil, že Slovensko môže byť prehlasované. Poznamenal, že krajina s 5,5 miliónmi obyvateľov sa nachádza v problematickej situácii, pretože platby za energiu tvoria desať percent bežných rodinných výdavkov.

Prečítajte si tiež:

Kľúčové budú nové zmluvy

Okrem toho má neúmerne veľký sektor ťažkého priemyslu. Tieto továrne budú čoskoro podpisovať zmluvy na dodávky energie na ďalších 12 mesiacov.

Premiér povedal, že máme dni alebo týždne a firmy musia začať uzatvárať kontrakty. Ak im však obchodníci začnú ponúkať 500 až 600 eur za megawatthodinu, začnú tak okamžite “zabíjať“ ekonomiku.

Výrobca hliníka Slovalco, ktorý sa na celoštátnej spotrebe elektrickej energie podieľa len asi desatinou, už pre príliš vysoké náklady prestal vyrábať.

Finančný pokrok Slovenska sa spomalil pre vojnu na susednej Ukrajine, ktorá trvá už siedmy mesiac. Podľa prognóz má ekonomika Slovenska v tomto roku vzrásť o 1,9 percenta a v nasledujúcom o 0,7 percenta, pričom miera inflácie už dosiahla dvojciferné hodnoty.

Heger však dodal, že Bratislava, bez ohľadu na finančné problémy, pristúpi k jednoduchému prijímaniu ukrajinských utečencov a k zavedeniu silných sankcií voči Rusku.

Prečítajte si tiež:

Hovoril vraj o pláne B

„Komunikujem úplne rovnako na Slovensku aj v zahraničí, akurát, že v zahraničí komunikujem v angličtine,“ povedal premiér Eduard Heger po stredajšom (28.9.) rokovaní vlády aj v súvislosti s jeho vyjadreniami pre Financial Times.

Pripomenul, že v súvislosti s energiami hovoril verejne o tzv. pláne B.

„My sme povedali, že plán B je krajné riešenie a že k nemu budeme musieť pristúpiť, ak nebude žiadne iné riešenie. Teraz veľmi jasne komunikujeme, aj na európskom poli, aby pochopili, v akej situácii sa Slovensko nachádza, ak sa nenájde riešenie európske. To je všetko. Tá rétorika je stále rovnaká," podotkol Heger.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti