Predikcia NBS: Smerujeme do recesie a inflácia bude výrazne vyššia ako tento rok

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Inflácia môže na budúci rok stúpnuť na 22 percent, slovenská ekonomika spadne do recesie. Tak znejú predpovede Národnej banky Slovenska (NBS). 

Guvernér centrálnej banky Peter Kažimír povedal, že podľa takéhoto scenára by mali byť ceny energií pre domácnosti dvojnásobné, priemernú infláciu by tak zvýšili na 18 percent.

NBS predstavila aj pozitívny scenár. Podľa toho by sa mohlo podariť limitovaný januárový nárast cien energií o 50 percent.

NBS tiež uvádza, že hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska by mal v tomto roku vzrásť o 1,8 percenta, no keď sa krajina v roku 2023 prepadne do recesie, HDP poklesne o jedno percento.

„Predpokladáme, že naša ekonomika v budúcom roku nebude rásť, ale naopak poklesne o jeden percentuálny bod,“ povedal Kažimír. NBS ešte v júni rátala s rastom HDP v roku 2023 o 1,4 percenta a s infláciou okolo 11 percent.

Kľúčové je stabilizovať ceny energií

Prognózu ovplyvnili najmä rastúce ceny energií a neistota ďalšieho vývoja na svetových trhoch, ale aj vojnového konfliktu na Ukrajine. NBS preto pripravila tri scenáre. V strednom analytici uvažovali s rastom cien energií pre domácnosti na približne dvojnásobok.

Pokiaľ by sa podarilo zastabilizovať ceny plynu a elektriny na nižšej úrovni, mohla by sa ekonomika Slovenska v budúcom roku vyhnúť recesii a rásť o niekoľko desatín percenta.

To sa približuje v utorok (27. 9.) zverejnenej prognóze Ministerstva financií (MF) SR, ktorá ráta s rastom HDP o 0,6 percenta. Negatívny scenár NBS ráta s poklesom HDP o viac ako štyri percentá. Situácia by sa mohla podľa Kažimíra zlepšovať v roku 2024, keď NBS očakáva rast HDP o viac ako tri percentá a poklesnúť by mala inflácia, no stále bude vyššia ako v minulých rokoch.

Prečítajte si tiež:

Dobrou správou je podľa viceguvernéra NBS Ľudovíta Ódora, že zatiaľ nie sú signály poklesu zahraničného dopytu. Bez výraznejších zmien by mala zostať aj miera nezamestnanosti. Tá by sa mala aj v nasledujúcich dvoch rokoch držať medzi 6 až 7 percentami. K tomu prispieva už aj postupné starnutie populácie a odchod silnejších ročníkov z trhu práce.

NBS sa zaoberala aj prístupom firiem a skúmala, či spoločnosti nezneužívajú súčasnú situáciu a nezvyšujú ceny nad nevyhnutnú úroveň. Marže firiem sú však podľa NBS konštantné.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.