TABUĽKA: Štrnásty dôchodok nebude pre všetkých rovnaký. Pozrite si, koľko dostanete

Dôchodcovia z Domova dôchodcov v Spišskej Novej Vsi, ktorí pri požiari prišli o strechu nad hlavou.
Dôchodcovia z Domova dôchodcov v Spišskej Novej Vsi, ktorí pri požiari prišli o strechu nad hlavou. Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Po tom, čo penzisti dostali 13. dôchodok už v júli, vláda im plánuje vyplatiť ďalšie peniaze aj v novembri. Takzvanú štrnástu penziu by mali dostať podľa výšky dôchodku. A to od 35 do 210 eur navyše.

Pomoc nebude rovnaká

Vláda na mimoriadne dôchodky použije 217 miliónov eur. Pomoc však nebude pre všetkých rovnaká. Tí s najvyššími dôchodkami dostanú menej peňazí, najchudobnejší o desiatky eur viac.

Penzista, ktorý má dôchodok 234,42 eur dostane navyše 210 eur. Ak má penziu 400 eur, prilepší si o 168,28 eur.

Dôchodca s 515 eurami má nárok na pomoc vo výške 139,3 eur. Penzista so 700-eurovým dôchodkom dostane 92,68 eur a s najvyšším 927,4-eurovým dôchodkom 35 eur navyše. Všetky výpočty nájdete v prehľadnej tabuľke.  

Zdroj: TV Markíza

​Vláda hovorí, že vybrala najsociálnejší variant. Táto možnosť má najviac pomôcť nízkoprijímovým seniorom. Pomoc vyplatia aj poberateľom invalidných a sirotských dôchodkov.

Štrnáste dôchodky musia ešte schváliť poslanci. Penzisti pritom majú v parlamente aj petíciu, v ktorej žiadajú aj mimoriadnu valorizáciu dôchodkov aj nulové doplatky za lieky.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 26.9.:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.