Francúzi inšpiráciou: Prevádzkovateľ elektrickej siete priznal obrovské zisky, klientom vráti miliardu

Elektrické vedenie.
Elektrické vedenie. Zdroj: Unsplash/Nikola Johnny Mirkovic

Francúzsky prevádzkovateľ elektrickej siete RTE v stredu oznámil, že začiatkom roka 2023 vráti najmenej jednu miliardu eur veľkým spotrebiteľom energie, keďže jeho príjmy počas európskej energetickej krízy prudko vzrástli. Informuje agentúra AFP.

Presná suma bude "zodpovedať prognóze zisku pre rok 2022", uviedla vo vyhlásení spoločnosť RTE, ktorá je z veľkej časti vlastnená štátom. Dodala, že refundácia by mohla dosiahnuť rekordných viac ako 1,5 miliardy eur.

Tento krok prichádza v čase, keď rastie tlak verejnosti na celoeurópsku daň zo "superziskov" energetických firiem po prudkom náraste cien od ruskej invázie na Ukrajinu.

Takmer 380 veľkých odberateľov elektriny vo francúzskom priemysle si tak rozdelí približne 130 miliónov eur, povedal agentúre AFP riaditeľ financií a nákupu RTE Laurent Martel.

Prečítajte si tiež:

​Patria medzi nich napríklad chemické závody, kovospracujúce závody, oceliarne, ako aj továrne na výrobu papiera a lepenky.
Väčšinu peňazí, približne 90 %, však dostanú prevádzkovatelia miestnych nízkonapäťových a strednonapäťových sietí, ktorí tvoria most medzi RTE a koncovými užívateľmi elektriny, od priemyslu až po domácnosti.

Príjmy RTE boli v tomto roku obzvlášť silné aj vďaka poplatkom za používanie jej tzv. prepojení cez štátne hranice. Tieto príjmy čiastočne závisia od rozdielu v cenách elektriny medzi Francúzskom a jeho susedmi a ten prudko vzrástol v dôsledku energetickej krízy pre vojnu na Ukrajine.

RTE uviedla, že bez jej plánu posunúť dopredu refundáciu by sa platby namiesto toho rozložili na niekoľko rokov.

Pozrite si reportáž o boji EÚ proti narastajúcim cenám energií.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.