Masívny odchod z U.S. Steel Košice: O prácu príde vyše 600 ľudí

U. S. Steel Košice
U. S. Steel Košice Zdroj: TASR/František Iván

Z košických oceliarní U. S. Steel aktuálne odchádza po dohode so zamestnávateľom a s odstupným viac ako 600 pracovníkov. Podľa podniku ide o súčasť snahy o vyššiu efektívnosť, a tým aj o zvýšenie konkurencieschopnosti na trhu. Informoval o tom hovorca U.S. Steel Košice Ján Bača.

Opatrenia podľa oceliarní nie sú krátkodobými reakciami na zmeny na trhu s oceľou alebo na trhu s energiami, ale o dlhodobo plánované zlepšenia štruktúry nákladov dôležité pre nasledujúce roky.

„Do 30. septembra dokončujeme organizačný redizajn, ktorý štrukturálne zlepší konkurencieschopnosť nášho podnikania v náročnom oceliarskom priemysle. Nová štruktúra bude implementovaná v októbri a manažéri schválili odchod viac ako 600 ľuďom, ktorí sú súčasťou programu ponúkajúceho štedré odstupné, výrazne nad rámec požiadaviek v slovenskom zákonníku práce,“ uviedol Bača.

Vysoké jednorazové odstupné

Košické oceliarne vypínajú vysokú pec. Ide o jednu z troch pecí oceliarní. Podľa vedenia je to plánovaná odstávka, ktorá súvisí s vývojom rastu cien energií na trhu.

Jeden z najväčších zamestnávateľov v krajine prepúšťanie avizoval už skôr. Oceliarne pre nich pripravili motivačný program. Každý zamestnanec, ktorý sám dobrovoľne odíde do 13. septembra, ukončí teda pracovný pomer dohodou, dostane vysoké jednorazové odstupné.

Jeho výška bude v závislosti od toho, koľko vo fabrike odpracoval. Hovoríme o 10, 12 až 14-násobku priemernej mesačnej mzdy.

Prečítajte si tiež:

V rokoch 2019 až 2021 opustilo spoločnosť približne 2200 ľudí po podobných programoch, pričom im spoločnosť vyplatila celkovo takmer 50 miliónov eur, uvádza U. S. Steel.

„Súčasné odstupné je založené na odpracovaných rokoch a tento rok to znamenalo v priemere na zamestnanca 32.000 eur. Toto má umožniť našim odchádzajúcim kolegom odísť do dôchodku skôr, alebo pomôcť im pri zmene profesie. Plánované zlepšenia v našej nákladovej štruktúre sú veľmi dôležité pre budúcnosť spoločnosti,“ konštatoval Bača.

Po najnovšom odchode stoviek zamestnancov klesne počet pracovníkov zhruba na 8300.

​V železiarňach sú od apríla odbory v štrajkovej pohotovosti. Sprostredkovateľom sa zatiaľ nepodarilo dohodnúť na dodatkoch zmluvy. Požadujú zachovanie pracovného času 35,5 hodiny týždenne a tarifné navýšenie miezd o 80 eur.

S týmto vedenie podniku aj naďalej nesúhlasí, a tak je na stole aj reálna hrozba štrajku.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín zo 7.9.:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Práca

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.