Slováci si výrazne priplatia za cukor. Cukrovary aj povedali, koľko bude po novom stáť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovenský cukor zdražie o dve tretiny. Tento rok budeme navyše odkázaní aj na dovoz, a to aj napriek tomu, že je cukor jedinou potravinou, v ktorej je Slovensko prakticky sebestačné.

Za zdražovaním sú vysoké ceny energií a za stratou sebestačnosti slabá úroda.

Prečítajte si tiež:

​„Predpokladáme, že by sa cena na pulte mohla pohybovať okolo jedného eura vrátane DPH,“ povedal Michal Abelovič, predseda Slovenského cukrovarníckeho spolku. Cena kryštálového cukru vzrastie na kilogram minimálne o štyridsať centov.

Cukrovary potrebujú na výrobu cukru najmä plyn. „Cukrovarnícky priemysel je najväčším spotrebiteľom plynu a zásadným spotrebiteľom elektrickej energie v potravinárskom priemysle na Slovensku,“ priblížil Abelovič. Dnes tvoria energie až polovicu výrobných nákladov našich cukrovarov.

Energetická kríza sa začne na cenách odzrkadľovať po spracovaní tohtoročnej úrody. Tú negatívne ovplyvnilo obrovské sucho počas celého leta.

„Odhadujeme, že pre sucho bude tohtoročná výroba okolo 150-tisíc ton, čo predstavuje sebestačnosť na úrovni zhruba okolo 90 %,“ uviedol Abelovič.

Svetlou výnimkou je družstvo v Bošáci. Vo videu vyššie si môžete pozrieť reportáž z Televíznych novín, v ktorej sa dozviete prečo.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.