Mal byť len dočasným riešením. Poslanec OĽaNO navrhuje trojnásobne zvýšiť odvod pre operátorov

Mal byť len dočasným riešením. Poslanec OĽaNO navrhuje trojnásobne zvýšiť odvod pre operátorov
Ilustračná snímka.

Pôvodne malo ísť o dočasné opatrenie na tri roky, naďalej však pretrváva. Osobitný odvod pre regulované odvetvia vznikol pred desiatimi rokmi v snahe zlepšiť rozpočet a sanovať globálnu finančnú a hospodársku krízu.

V roku 2016 sa však odvod zdvojnásobil. Teraz, v čase energetickej krízy, sa má takmer strojnásobiť. Navrhuje to poslanec za OĽaNO Milan Vetrák v snahe zmierniť dosahy krízy na obyvateľov.

Prečítajte si tiež:

​​„Je potrebné zamyslieť sa nad tým, či niektoré subjekty, ktoré pôsobia na trhu, nemajú určitú výhodu, vďaka ktorej majú aj vyššie zisky. Myslíme si, že aj tieto subjekty by sa mali podieľať na pomoci ľuďom, pretože pomôcť im vieme len vtey, ak budeme mať vyššie príjmy v štátnom rozpočte,“ povedal Vetrák.

Nechcú tento návrh

Telekomunikační operátori v stanovisku pod hlavičkou združenej organizácie Fórum pre komunikačné technológie (CTF) tento návrh odmietajú.

„Prijatie takejto novely a jej následné uvedenie do praxe by vážne ohrozilo rozvoj telekomunikačnej infraštruktúry na Slovensku a v čase energetickej krízy aj podlomilo finančnú stabilitu firiem podnikajúcich v sektore elektronických komunikácií, ktoré patria k najväčším investorom a zároveň aj platcom daní na Slovensku,“ píšu.

Už aj bez tohto navýšenia odvodu je samotné zvýšenie cien energií pre časť firiem v sektore likvidačné. „Členovia nášho združenia sa zhodujú na tom, že krátkodobý efekt zvýšeného príjmu štátneho rozpočtu v žiadnom prípade nevyváži negatívny vplyv poklesu investícií v oblasti elektronických komunikácií a digitálnej spoločnosti. Už v strednodobom horizonte tak výrazne uškodí záujmom Slovenska v oblasti digitalizácie a vedomostnej ekonomiky,“ uzavreli.

Téme sme sa venovali dávnejšie aj v Televíznych novinách, pozrite si reportáž zo 7. septembra:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Telekomunikácie

Dôležité udalosti