Inflácia v eurozóne zrýchlila prekonala ďalší rekord. Prvýkrát vyskočila na dvojcifernú hodnotu

Inflácia v eurozóne zrýchlila prekonala ďalší rekord. Prvýkrát vyskočila na dvojcifernú hodnotu
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock/Fascinadora

Medziročná miera inflácie sa zrýchlila tento mesiac na nový rekord, pričom dosiahla dvojcifernú úroveň. TASR o tom informuje na základe údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat, ktorý v piatok zverejnil rýchly odhad.

Odhad štatistického úradu poukazuje na prudké zrýchľovanie rastu spotrebiteľských cien v menovej únii. V auguste dosiahla medziročná inflácia 9,1 % a ekonómovia očakávali, že rast spotrebiteľských cien sa zrýchli na 9,7 %.

Ako Eurostat dodal, najvýraznejšie sa pod zrýchlenie inflácie opäť podpísali ceny energií. Tie zrýchlili rast z 36,8 % v auguste na 40,8 %. Nasledovali ceny potravín, alkoholických nápojov a tabakových výrobkov, ktoré v septembri vzrástli medziročne o 11,8 %, zatiaľ čo v auguste rast dosiahol 10,6 %.

Prečítajte si tiež:

​Neenergetické priemyselné tovary zrýchlili rast cien z 5,1 % na 5,6 % a rýchlejšie rástli aj ceny služieb. Tie sa v septembri zvýšili o 4,3 %, zatiaľ čo v auguste vzrástli o 3,8 %.

Z jednotlivých členských štátov eurozóny najprudšie rástli spotrebiteľské ceny v pobaltských krajinách. V Estónsku dosiahla medziročná inflácia 24,2 %, V Litve 22,5 % a Lotyšsku 22,4 %.

Dvojciferné hodnoty dosiahla miera inflácie aj v Holandsku (17,1 %), na Slovensku (13,6 %), v Grécku (12,1 %), Belgicku (12 %), Rakúsku (11 %), Nemecku (10,9 %) a Slovinsku, kde predstavovala 10,6 %. Najnižšiu infláciu zaznamenalo v septembri Francúzsko, a to na úrovni 6,2 %.

Pozrite si reportáž o predikcii v súvislosti s infláciou od Národnej banky Slovenska:

TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.