Výzvy úradov a politikov nezabrali. Nemci mali šetriť plynom, no stal sa pravý opak

Výzvy úradov a politikov nezabrali. Nemci mali šetriť plynom, no stal sa pravý opak
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock/Spreewald-Birgit

Výzvy nemeckých úradov na zníženie spotreby plynu sa míňajú účinku. Spolková sieťová agentúra uviedla, že spotreba v nemeckých domácnostiach a firmách bola minulý týždeň výrazne vyššia než je pre toto obdobie typické, píše portál Business Insider.

Aj preto nemecký minister pre hospodárstvo Robert Habeck opäť varoval, že bez dostatočných hrozí Nemecku počas zimy nedostatok plynu.

Zatiaľ čo do polovice septembra bola spotreba plynu v domácnostiach a firmách v niektorých prípadoch výrazne pod priemernou spotrebou, minulý týždeň sa situácia otočila. Spotreba plynu medziročne stúpla o 14,5 percenta.

Prečítajte si tiež:

„Zimu môžeme prečkať pri splnení troch základných podmienok. Musí dôjsť k uskutočneniu takých politík, ktoré budú viesť k vyššiemu dovoz plynu do Nemecka. Dodávky plynu do susedných krajín musia zostať stabilné a zároveň je potrebné plynom šetriť, a to aj napriek tomu, že sa počas ďalších mesiacov ešte viac ochladí,“ uviedol prezident Spolkovej sieťovej agentúry Klaus Müller po zverejnení aktuálnych dát.

​Dodal, že spotreba plynu v Nemecku sa musí znížiť aspoň o 20 percent, aby Nemci nečelili počas zimy nedostatku. Domácnosti a menšie firmy sa podľa neho podieľajú na spotrebe asi štyridsiatimi percentami a zatiaľ pre úspory urobili málo.

Prečítajte si tiež:

​Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck vo vysielaní rozhlasovej stanice Deutschlandfunk miernil príliš veľké očakávania verejnosti z pripravovanej regulácie cien plynu, pretože štátne dotácie ich nemôžu zraziť na úroveň z vlaňajška.

Nemecká vláda okrem toho pripravuje aj takzvaný záchranný dáždnik proti zdražovaniu, na ktorý chce dať až 200 miliárd eur. Je tak otázne, či aj napriek tejto sľúbenej pomoci budú domácnosti v Nemecku plynom nakoniec skutočne šetriť.

Vysoké ceny plynu po sabotáži na plynovodoch Nord Stream rástli ešte viac. Pozrite si reportáž o dôsledkoch útoku: 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti