Hrozí odstavenie ďalšieho plynovodu, ktorý spája Rusko s Európou. Problémom je opäť údržba

Hrozí odstavenie ďalšieho plynovodu, ktorý spája Rusko s Európou. Problémom je opäť údržba
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Prevádzkovateľ plynovodu TurkStream, ktorý spadá pod ruský Gazprom, upozornil, že pre sankcie Európskej únie mu bola odobraná licencia, čo mu bráni robiť údržbu a opravy.

V prípade, že by sa na plynovode objavila nejaká porucha, mohlo by to spôsobiť jeho odstavenie. Firma však upokojuje, že zatiaľ sú dodávky zabezpečené, informovala agentúra Reuters.

Plynovod TurkStream, ktorý vedie cez Turecko, môže prepraviť 31,5 miliardy kubíkov plynu ročne. Polovica kapacity je určená pre Turecko, druhá pre Balkán a Európu.

Najväčšími odberateľmi na starom kontinente sú Srbsko a Maďarsko.

Plynovody z Ruska do Európy. Turkstream je označený žltou farbou. Zdroj: shutterstock/Peter Hermes Furian

​Portál Rádia Slobodná Európa vo štvrtok informoval, že získal písomné pokyny, ktoré poslal riaditeľ firmy South Stream Transport B. V. Olege Aksjutin oblastným manažérom.

Vyzýva ich, aby zastavili údržbu kľúčového Turkstreamu, pretože licencia pre dcérsku spoločnosť Gazpromu registrovanú v Holandsku k 17. septembru odobrali tamojšie úrady. Pokračovať majú podľa Aksjutina iba činnosti, ktoré zabránia poškodeniu životného prostredia.

V ďalšom maile vedúci kontraktov firmy prevádzkujúcej TurkStream Dejan Kalajdžiev informuje zamestnancov o zastavení dodávok náhradných dielov.

Slávnostné spustenie prevádzky plynovodu Turkstream za účasti prezidenta Erdogana a jeho ruského náprotivku Putina (8. 1. 2020). Zdroj: profimedia, sk

Firma South Stream Transport, ktorá je dcérskou spoločnosťou ruského plynárenského giganta Gazprom, v Holandsku už údajne požiadala o obnovenie licencie na opravy a údržbu TurkStreamu požiadala, odpoveď však ešte nedostala. Napriek tomu ubezpoečuje, že dodávky plynu nie sú ohrozené.

O tom, že spomínané dokumenty sú pravé, svedčí fakt, že o nich informoval aj ruský portál televízie Russia Today (RT), ktorý je hlásnou trúbou Kremľa.

Vysoké ceny plynu po sabotáži na plynovodoch Nord Stream rástli ešte viac. Pozrite si reportáž o dôsledkoch útoku: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.