Návrat do práce po materskej je náročný. Ženy bojujú s nízkym sebavedomím a predsudkami zamestnávateľov

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/Halfpoint

Miroslava Tkáčová má dve deti, s ktorými bola na rodičovskej dovolenke šesť rokov. Keď sa vracala do práce, mala veľa pochybností a obáv.

„Dokážem pracovať ako muži? Som schopná naučiť sa nové zručnosti, keďže som strávila šesť rokov prevažne len s deťmi? Dokážem adekvátne reagovať na vzniknuté situácie? Čo bude, ak budú deti choré, budú to v práci rešpektovať?“ pýtala sa samej seba.

Miroslava patrí medzi ženy, ktoré cítili prekážky pri návrate do práce z rodičovskej dovolenky. Prieskum potvrdil, že väčšina sa nevráti do pôvodného zamestnania a sú ochotné prijať miesto aj na menej kvalifikovanej pozícii.

Chýbajú škôlky a flexibilný pracovný čas

Agentúra Ipsos pre organizáciu Pracujúce mamy zisťovala, ako dlho sú ženy na Slovensku na rodičovskej dovolenke.

Viac ako polovica opýtaných žien potvrdila, že je pre nich problém zladiť prácu a rodinný život. Chýba im flexibilný pracovný čas a home office. Viac ako štyri roky bolo pracovne neaktívnych 35 percent žien.

„Len šesť percent pracujúcich žien pracuje na skrátenom úväzku. Je to slabé oproti európskemu priemeru. Keď si ženy filtrujú pracovné pozície podľa toho, či ponúkajú skrátený úväzok, väčšinou nájdu miesta, ktoré sú podkvalifikované, alebo sú to pomocné sily,“ vysvetľuje Patrícia Hirschnerová z organizácie Pracujúce mamy. 

Firmy podľa nej nemajú radi zmeny a v skrátenom úväzku často vidia problémy navyše.

„V konečnom dôsledku, keď si to firmy zrátajú, tak sa im zmena vyplatí. Sú pozície, ktoré dlhodobo nevedia obsadiť a investujú veľa peňazí do náborov a často sa boria s fluktuáciou. Spolupracujeme s firmami, ktoré do toho išli a hovoria, že si nevedia vynachváliť to, že na jednej stoličke majú dvoch ľudí na polovičnom úväzku. Väčšinou sú to ľudia, ktorí nechodia na polhodinové kávičky a cigaretu, ale potrebujú, aby bola práca hotová. Nakoniec to vedie k obojstrannej spokojnosti,“ hovorí Hirschnerová.

Až 40 percent žien, ktoré nastúpili do práce z rodičovskej dovolenky, sa nevrátili k pôvodnému zamestnávateľovi. Na vine podľa Hirschnerovej nie sú len firmy, ktoré neponúkajú flexibilný pracovný čas, ale môžu si za to niekedy aj samotné ženy.

„Je to klasický psychologický problém - čím viac sa niečoho bojím, tým viac to odsúvam. Niekedy to ženy odložia do takého bodu, že zamestnávateľ im pro forma ponúkne tú pozíciu, ale už to nedáva zmysel. Keby boli proaktívne, ozvú sa zamestnávateľovi, povedia, čo mu môžu ponúknuť, zistila by si, aký typ človeka hľadajú, dá dopredu vedieť, za akých podmienok môže robiť, tak je aj vyššia šanca, že sa tieto dve strany dohodnú,“ radí Hirschnerová.

Prečítajte si tiež:

Strácajú sebavedomie

Ženy by si podľa nej mali trúfnuť aj na pozície, ktoré v inzeráte nie sú na čiastočnom úväzku, ale záujemkyne by mali vedieť na pohovoroch vyjednávať.

„Žena by mala investovať čas a energiu do prípravy na pohovor. Nech si vyselektuje pozície, o ktorých vie, že na pohovore má čo ponúknuť. Som presvedčená, že vie presvedčiť zamestnávateľa na skrátený úväzok. V bode, keď začne vyjednávať asertívne a proaktívne, tak vtedy to môže dobre fungovať. Kľúčová vec je nebáť sa hlásiť sa na pozície, ktoré nie sú skrátené. Keď zamestnávateľ zistí, že ste vhodný adept, je ochotný zmeniť pôvodný plán,“ hovorí Hirschnerová.

Ženy však počas materskej strácajú sebavedomie a potvrdzuje to aj Miroslava. „Ženy po materskej si veria veľmi málo a ja nie som výnimkou. Pri pohovore som si netrúfla navrhnúť vyššiu mzdu ako bolo uvedené v ponuke práce, a aj sumu, ktorú ponúkali, som ledva vyslovila, lebo som si neverila,“ opisuje svoje pocity Miroslava.

„Sebavedomie žien je spojené s tým, že v čase, keď sú doma, všetku energiu, ktorú dávajú do výchovy detí a manažmentu domácnosti je niečo, z čoho nevidíme hneď výsledky. Nedostávame spätnú väzbu od nadriadeného, nedostávame pochvalu ani odmeny. Ženy si postupne prestávajú dôverovať,“ myslí si Hirschnerová.

Sama má dve deti a nemyslí si, že riešením by bolo skrátenie materskej po vzore západných krajín. Ženy by si podľa nej mali uvedomiť, že aj počas materskej získali zručnosti, ktoré by mohli využiť aj v práci.

Prečítajte si tiež:

Viac ako tretina jednodetných žien je bez príjmu

Podľa prieskumu agentúry IPSOS je až 36 percent jednodetných žien pracovne neaktívnych. Ocitli sa tak v príjmovom „vákuu“, keď nepoberali ani rodičovský príspevok ani mzdu.

„Situácia je alarmujúca. Dostávajú sa do situácie, že sú bez príjmu a celá rodina stojí na príjme partnera a je to škoda pre trh práce,“ upozorňuje Hirschnerová.

Portál Profesia.sk pritom zverejnila prieskum, podľa ktorého nastal extrémny nárast pracovných ponúk na ich portály. Pribudlo ich tam za mesiac 30-tisíc.

„Keby sa firmy začali viac pozerať na to, čo získajú, keď príjmu matku s deťmi a keby sa ženy menej báli a predali sa, tak by to mohlo byť výhodné pre všetkých,“ myslí si Hirschnerová.

Miroslava hovorí, že ženy sa na seba musia začať pozerať z lepšej stránky.

„Zistila som o sebe, že aj napriek tomu, že som tie roky nebola v zamestnaní, nadobudla som nové zručnosti, ale aj vedomosti. Okrem toho, že všetky zvládame multitasking, sme viac odolné voči stresu a manažovanie ľudí v domácnosti je tiež nezanedbateľná zručnosť,“ hovorí.

„Malo by sa hovoriť o tom, že ženy na rodičovskej nie sú na dovolenke a že počas toho obdobia zvládajú úlohy, ktoré by muži nezvládli a ani to od nich nik nechce. Že aj keď nepracovali, že to neznamená, že nič nerobili. A určite by každej žene pomohlo, ak by mala možnosť zúčastniť sa kurzov sebarozvoja,“ dodáva Miroslava.

Prečítajte si tiež:

Pozrite si archívnu reportáž o otcoch na rodičovskej dovolenke:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.