Veriacim bude chladno. Šetrenie neobchádza ani kostoly, niekde kúrenie úplne vypnú

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V kostoloch sa počas omší nekúrilo vždy, ide o vynález modernej doby. Šetrenie však počas aktuálnej krízy neobchádza ani kostoly a robiť tak odporúča aj cirkevná vrchnosť. V mnohých kostoloch však kúriť nikdy ani nezačali a nad novými opatreniami sa tak len pousmiali.

Farár Ján Gondek v dedinke Beša a jeho veriaci sú na mínusové teploty zvyknutí. Okrem štyroch kostolov, ktoré kňaz spravuje, slúži bohoslužby aj v zimných mrazoch na pútnickom mieste Studnička. 

Prečítajte si tiež:

V dvoch kostoloch, ktoré spravuje, doteraz kúrili, v ďalších nie. Teraz to už je definitívne a kňaz v tom má jasno. „Budeme sa obliekať lepšie a jednoducho to kúrenie vypneme. Je nás tuná v kostolíku pár,“ povedal Gondek.

Na zimu sú zvyknutí aj veriaci. „My sme už zvyknutí, že si so sebou nosíme deky, na ktoré si buď sadneme, alebo sa prikryjeme. Keď dopredu vieme, že bude chladnejšie, tak sa prispôsobíme. Oblečieme sa pod kabát lepšie,“ povedala Mária Horváthová.

Ako vyriešili situáciu v kostole v Leviciach, v ktorom chceli mať aj naďalej teplo, sa dozviete v reportáži z Televíznych novín, ktorú nájdete vo videu vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.