Energetická kríza kosí hlava-nehlava. Teraz na ňu môžu doplatiť aj pivovary

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Najväčším nepriateľom piva nie sú abstinenti, ale kyslík. Energetická kríza si nevyberá a zánik najnovšie hrozí aj niektorým pivovarom v Nemecku. Dôvodom je kritický nedostatok oxidu uhličitého, ktorý je pri výrobe zlatého moku nenahraditeľný.

V pivovare Schweiger stále beží výroba. V bavorskom mestečku Markt Schwaben sa vyrába pivo, minerálna voda a nealkoholické nápoje. Na výrobu však naliehavo potrebujú oxid uhličitý, ktorého je veľmi málo.

Kyslík je pre pivo veľkým nepriateľom, kvôli nemu starne a získava odlišnú chuť. V praxi to znamená, že fľaše musia byť pred plnením naplnené oxidom uhličitým, aby sa tak kyslík vytlačil. Pivo môže tiecť do fľaše až potom.

Prečítajte si tiež:

​Podľa riaditeľa pivovaru Schweiger Ericha Schweigera je pivo v skutočnosti zo všetkých produktov ohrozené najmenej. „Kyselina uhličitá v pive je prírodná. Vyrába sa počas fermentácie. Potrebujem len trochu CO2 na naplnenie piva do fľaše alebo do vody,“ povedal riaditeľ pre Reuters.

Horšia situácia nastáva v súvislosti s nealkoholickými nápojmi, ako sú minerálky či limonády. „Kyselinu uhličitú, ktorá je tam, pridávame s technickou kyselinou uhličitou. A ak nemám žiadnu kyselinu uhličitú, nemôžem si naliať limonádu. Je to také jednoduché,“ vysvetlil Schweiger.

Posledná dodávka CO2 vydrží pivovaru už len týždeň. Potom sa možno bude musieť Schweiger zamyslieť nad tým, ktorý zo svojich produktov prestane vyrábať.

Oxidu uhličitého je nedostatok, pretože v Nemecku sa vzhľadom na vysoké ceny energie vyrába menej hnojív. Výroba hnojív je základom mnohých súčasných nedostatkových produktov.

O možných riešeniach tejto situácie sa dozviete v zázname z Televíznych novín, ktorý nájdete vo videu vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti