Obrovský škandál s poľským mäsom: Zvieratá roky vykrmovali olejmi na výrobu paliva. Slováci sú v strehu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Poľské médiá riešia obrovský škandál. Farmári totiž dávali zvieratám krmivo, ktoré obsahovalo technické oleje a mazivá. Tie sa zvyčajne používajú na výrobu paliva. Všetko sa dialo najmenej dva roky. Píše poľský portál onet.pl.

Takéto „kontaminované“ mäso už odhalili vo viac ako 60 prevádzkach. S vzhľadom na otvorenosť trhu sa pokojne mohlo, prípadne stále môže, predávať aj na Slovensku. Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan preto žiada veterinárnu správu, aby zabezpečila zvýšenú kontrolu na poľských hraniciach. Bližšie informácie k tejto kauze ešte nemá.

„Je to neprípustné a na Slovensku by sa nič podobné nemohlo stať,“ dodal Vlčan na brífingu.

Je ťažké vopred predpokladať, či a nakoľko môžu byť tieto technické oleje a mazivá škodlivé. Od tých potravinárskych sa líšia tým, že nie sú vždy určené na konzumáciu a hlavne nepodliehajú dostatočnej veterinárnej kontrole.

Prečítajte si tiež:

Klamali na hranici aj najväčších hráčov na trhu ​

Technické oleje boli do Poľska privezené v cisternách z Ukrajiny, Ruska a Malajzie. Na hranici by tie, ktoré sú určené pre potravinársky priemysel, mali absolvovať veterinárne kontroly. A s tým páchatelia aj rátali.

Firma, ktorá ich do krajiny doviezla, na hranici totiž uviedla, že sú technické, no po kontrole ich po sfalšovaní údajov predávala ako potravinárske. Dôvodom bola výkupná cena. Tie technické sú rádovo lacnejšie.

Horšie je, že ich následne kupovali aj najväčší hráči na trhu, čím sa mäso zo zvierat vo veľkom dostalo do poľských obchodov. A pravdepodobne aj k slovenským zákazníkom, ktorí radi nakupujú u našich severných susedov. Vylúčené zatiaľ nie je, že sa takéto mäso mohlo vyviezť aj mimo Poľska.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.