Bez chleba, oleja či masla. Mnohí pre zdražovanie prešli k lacnejším alternatívam (+ prehľad cien)

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TV Markíza

Masívne zdražovanie potravín núti Slovákov siahať po lacnejších alternatívach. No už aj ich cena za posledný rok radikálne narástla. Navyše, suma na cenovke sa stala jedinou premennou, ktorá rozhoduje o nákupe, pričom kvalita išla úplne do úzadia.

Symbolom zdražovania v obchodoch sa stal rastlinný olej, v tesnom závese je maslo. Práve tieto dve potraviny za rok najvýraznejšie zdraželi. Mnohí preto začali hľadať možné náhrady.

„Ľudia začali olej nahrádzať masťou. No ale už aj tá išla hore. Takže ani to im už nevychádza,“ povedala Anna z okolia Rimavskej Soboty, ktorá pracuje ako vedúca v malých potravinách.

Miesto oleja bravčová masť

Cenový nárast ukazujú aj dáta štatistického úradu. Kým liter rastlinného oleja stál v priemere dve eurá, teraz je drahší o viac ako euro päťdesiat. Za kilo masti zas ľudia miesto troch eur zaplatia štyri. Masť však pri varení vydrží približne raz toľko ako olej.

Cenový šok zažilo aj spomínané maslo. Malé 125-gramové stojí v priemere euro osemdesiat, veľké 250-gramové dávno preskočilo 3,5-eurovú hranicu. Niektorí ľudia z tohto dôvodu presedlali na lacnejšiu alternatívu – rastlinné maslo. To, 400-gramové, kúpite za približne tri eurá.

„Rastlinné maslo kupujem odjakživa, lebo sa lepšie rozotiera. Roky sa tá cena pohybovala okolo 1,5 eura, no pri poslednom nákupe som zostal šokovaný, keď jeho cena vystrelila nad tri eurá,“ napísal nám čitateľ František.  

​Mnohí prestali kupovať chlieb

Ľudia si hľadajú alternatívu aj pri najzákladnejšej potravine. Ceny energií totiž brutálne zasiahli aj pekárov. A to sa najvýraznejšie odzrkadlilo na chlebe. Za kilo v priemere zaplatíte už dve eurá.  

„Predaj chleba mi totálne padol a väčšinou ľudia kupujú len rožky, lebo tie vedia neskôr zužitkovať aj na strúhanku,“ uviedla Anna na konkrétnom príklade.

Lenže aj cena rožku medziročne vzrástla zo siedmich na desať centov. Ukazuje to opäť na fakt, že aj tie lacnejšie alternatívy začínajú byť drahé.

„Ľudia prestali kupovať aj salámy a mäsové výrobky. Tie kupujú len počas výplat. A predtým to kupovali stále, teraz sa mi do mäsového pultu ani nepozrú,“ ukázala Anna prstom na ďalší tovar, na ktorý zákazníci rezignovali.

Prečítajte si tiež:

​Kuracina ešte zdražie. A s ňou aj vajcia

A keď už mäso kúpia, tak len kuracie. No aj to za rok výraznejšie zdraželo. Kilo kurčaťa v priemere stojí tri päťdesiat. Hydinári navyše avizujú, že bude ešte horšie.

„Za posledné dva roky sme zaznamenali nárast cien kŕmnych zmesí pre hydinu o 59 percent. Najvýznamnejší nárast bol počas roka 2022,“ upozornil riaditeľ Únie hydinárov Daniel Molnár. 

S cenou môžu zamávať ešte energie. Ak ich totiž vláda nezastropuje, hrozí radikálne zdraženie.

„Cena chladeného kuraťa sa môže blížiť až k piatim eurám a cena kuracích rezňov až k desiatim,“ podotkol Molnár s tým, že to isté platí aj pre vajcia. Tie môžu byť čoskoro až dvojnásobne drahšie.

Mnohí ľudia objavili, ako fungujú obchodné reťazce. A teraz ušetria nemalé peniaze. Tému spracoval Roman Ruttkay. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.