Štáty EÚ sa dohodli na ďalšom balíku sankcií proti Rusku. Obsahuje aj cenový strop na ropu

Štáty EÚ sa dohodli na ďalšom balíku sankcií proti Rusku. Obsahuje aj cenový strop na ropu
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/AP/Virginia Mayo

Členské krajiny EÚ schválili v stredu nové sankcie proti Rusku, ktoré nasledujú po rozhodnutí Moskvy anektovať štyri regióny Ukrajiny. Informáciu podľa spravodajcu TASR potvrdilo české predsedníctvo v Rade EÚ.

Na novom súbore sankcií, ktorý zahŕňa aj cenový strop pre ruskú ropu, sa dohodli veľvyslanci členských štátov pri EÚ (COREPER) už v utorok, konečný text schválili v stredu dopoludnia.

Prečítajte si tiež:

Ropovod Družba dostal výnimku

V rámci v poradí už ôsmeho sankčného balíka sa majú obmedziť ceny ruskej ropy a sprísnia sa zákazy na dovoz a vývoz ocele, dreva, strojov, letectva, plastov, chemikálií a rôznych služieb v hodnote sedem miliárd eur.

Výnimku má ropa prepravovaná ropovodom Družba, ktorá prúdi do Maďarska, na Slovensko a do Česka. Maďarsko podľa ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártoa vyjednalo výnimku pre potrubie aj z cenového stropu, ktorý sa týka iba lodnej prepravy.

Na sankčný zoznam pribudne ďalších 35 osôb a spoločností zapojených do vojny na Ukrajine, prípravy falošných referend v štyroch ukrajinských oblastiach a do šírenia propagandy. Nový balík sankcií tiež zakazuje občanom EÚ pôsobiť v riadiacich orgánoch ruských štátnych podnikov.

Aké opatrenia v súvislosti s drahými energiami prijme slovenská vláda, sa dozviete z reportáže v priloženom videu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sankcie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.