Zlom v cenách benzínu. Pumpári po dlhom čase prepisovali cenníky

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Motoristi sa tri týždne márne pozerali na totemy pri pumpách. Ceny benzínu totiž zamrzli aj napriek tomu, že v okolitých krajinách klesali. Teraz prišla zmena, no iná, v akú vodiči dúfali.

Euro deväťdesiatpäť. Toto bol doposiaľ cenový strop, za ktorý vodiči tankovali na prelome júna a júla. Vodiči už len čakali, kedy sa cena vyšplhá nad dve eurá. To sa napokon nestalo a prišiel zlom.

Cena benzínu začala klesať, v súhrne až o 30 centov. Od tretiny septembra však zamrzla aj napriek tomu, že v okolitých krajinách – Česko a Poľsko – klesala. Aj na základe toho vodiči očakávali, že pri ďalšej zmene benzín opäť zlacnie.

Tento predpoklad sa nepotvrdil a benzín po niekoľkých mesiacoch opäť zdražel. Momentálne sa drží na úrovni euro šesťdesiatšesť.

„Dnes benzín zdražel z dôvodu rastu cien ropy, ktoré v posledných dňoch stúpli na medzinárodných trhoch,“ uviedol František Burda, analytik spoločnosti FinGO.sk.

„Dolár výrazne posilnil voči euru. A pravdepodobne rastú aj marže, keďže na trhu je fyzický nedostatok palív,“ doplnil Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.

Prečítajte si tiež:

​Benzín nebude lacnejší

Analytici nemajú dobré správy ani do nasledujúcich týždňov. Benzín by totiž nemal zlacnieť.

„Všetko závisí od toho, ako sa bude vyvíjať dopyt po rope a produktov z nej vyrábaných. Keďže prichádza zimné obdobie, očakávam stagnáciu alebo skôr rast cien benzínu,“ myslí si Burda.

„Ceny budú mať tendenciu sa posunúť vyššie. A to vzhľadom na to, že OPEC+ už signalizoval, že chce výrazne zoškrtať produkciu. Zároveň sa ukončí gigantické a bezprecedentné rozpúšťanie núdzových ropných rezerv v Spojených štátoch,“ vysvetlil Pánis.

Ceny ropy bude zároveň tlačiť nahor aj avizované zastropovanie ruskej ropy a blížiace sa embargo na dovoz ruskej ropy a ropných produktov po mori.

Na druhej strane, okrem dôvodov, ktoré budú, respektíve tlačia ceny ropy nahor, existujú aj protisily.

„Svetová ekonomika spomaľuje a rastú obavy, že sa dopyt po rope bude zvoľňovať a v súčasnosti tento faktor dominoval ropnému trhu,“ ozrejmil Pánis.

Prečítajte si tiež:

​S naftou to už dlhšie nevyzerá dobre

Horšie je to s naftou. Tá je od benzínu dlhodobo drahšia zhruba o 15 centov. A pri nej sú ešte väčšie tlaky ohľadom zdražovania.

„S príchodom zimy rastie dopyt po vykurovacom oleji, ktorý je podobným destilátom ako nafta. Zásoby nafty a vykurovacieho oleja sú rekordne nízke. Znížená ponuka a vysoký dopyt tlačia ceny nahor,“ uzavrel Boris Tomčiak, analytik z investičnej spoločnosti Finlord.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.