Európska únia sa pripravuje na výpadky elektriny počas zimy. V hre sú dva možné scenáre

Európska únia sa pripravuje na výpadky elektriny počas zimy. V hre sú dva možné scenáre
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock/Jan von nebenan

Európska únia nechce v súvislosti s energetickou krízou nič podceniť a preventívne sa pripravuje na možné výpadky elektriny v Európe.

Podľa eurokomisára pre krízové riadenie Janeza Lenarčiča sú v hre dva scenáre: keď výpadky postihnú iba malý počet členských štátov, alebo naopak, keď sa budú týkať veľkej časti krajín EÚ. V druhom prípade by Únia musela siahnuť na strategické rezervy.

Štáty EÚ by počas blížiacej sa zimy mohli čeliť výpadkom elektrického prúdu. Európa sa totiž stále borí s energetickou krízou a Brusel sa pripravuje aj na tie najhoršie scenáre, uviedol v rozhovore pre nemecký spravodajský portál RND.de eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič.

Prečítajte si tiež:

„Už počas pandémie covidu sme sa naučili, že nemôžeme reagovať až v prípade krízy, a preto sa teraz snažíme predvídať,“ odpovedal Lenarčič na otázku, či sa Európska komisia pripravuje na krízovú situáciu, ktorá môže nastať v zime.

„Pracujeme na dvoch možných scenároch. Pokiaľ pôjde o menšiu udalosť, napríklad výpadok prúdu v jednej alebo malom počte štátov, im môžu dodávať energiu ostatné členské krajiny EÚ, ako sa to robí pri prírodných katastrofách,“ vysvetlil eurokomisár.

Prečítajte si tiež:

„V prípade, že by výpadok postihol veľký počet štátov a členské krajiny by museli obmedziť svoje núdzové dodávky, sme schopní pokryť dopyt z našich strategických rezerv,“ dodal.

Okrem toho má každý štát aj vlastný krízový plán, ktorý podľa priorít určuje, ktorí odberatelia môžu byť odpojení od elektriny. Do kritickej infraštruktúry patria okrem domácností napríklad aj vodné hospodárstvo, potravinárstvo či zdravotnícke zariadenia.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Európska únia

Dôležité udalosti