Platené voľno pre otcov po narodení dieťaťa. Kto naň má nárok a aká je výška dávky? (otázky a odpovede)

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/Fernanda_Reyes

Dvojtýždňovú otcovskú dovolenku môžu muži čerpať do šiestich týždňov od narodenia dieťaťa. Hradiť ju bude sociálna poisťovňa. Ministerstvo práce si od toho sľubuje lepšie zosúladenie pracovného a súkromného života oboch rodičov.

Otcovia budú mať od prvého novembra nárok na novú dávku. Do šiestich týždňov od narodenia dieťaťa môžu čerpať 14 dní plateného voľna. Dvojtýždňovú otcovskú bude hradiť sociálna poisťovňa a bude vo výške 75 percent hrubej mzdy. 

Podľa pôvodného plánu mal zákon začať platiť už od októbra, ale poslanci ho nestihli schváliť, pretože v lete nerokovali. Rezort práce si od toho sľubuje lepšie zosúladenie pracovného a súkromného života oboch rodičov a posilnenie väzby medzi otcom a dieťaťom.

Pozrite si odpovede na základe otázky o novej rodičovskej dávke.

Kedy si môžem čerpať otcovskú dovolenku?

Do šiestich týždňov od narodenia dieťaťa. Ak však bolo dieťa po narodení hospitalizované, lehota šesť týždňov sa začne počítať odo dňa prepustenia dieťaťa domov.

Prečítajte si tiež:

Koľko dní môžem čerpať otcovskú?

Otcovská dovolenka sa môže čerpať najviac 14 kalendárnych dní.

Musím niekomu oznámiť, že chcem nastúpiť na otcovskú?

Áno. Otec dieťaťa najprv vyplní „Žiadosť iného poistenca o materské“, ktorá bude od 1. novembra 2022 k dispozícii na webovej stránke sociálnej poisťovne. Otec vyplní časť A tejto žiadosti. Následne vypísané, zamestnávateľom potvrdené (ak ide o zamestnanca) a podpísané tlačivo doručí príslušnej pobočke sociálnej poisťovne.

Aká bude výška príspevku?

Otcovi dieťaťa počas otcovskej dovolenky vznikne nárok na dávku materské iného poistenca (otca) zo sociálneho poistenia. Výška dávky „otcovské“ je 75 percent denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu poistenca.

Platiť ju teda bude sociálna poisťovňa z nemocenského poistenia, nie zamestnávateľ. Priemerná denná výška dávky na jedného poberateľa sa odhaduje v roku 2022 na úrovni 36,5 eura, v roku 2023 na úrovni približne 39,0 eura, v roku 2024 na úrovni približne 41,5 eura a v roku 2025 na úrovni 43,5 eura. Priemerná výška dávky v roku 2022 za 14 dní bude podľa sociálnej poisťovne 604,50 eura.

Zákon začne platiť od 1. novembra. Môžem ísť na otcovskú, aj keď sa mi narodilo dieťa pred prvým novembrom?

Zákon začne platiť 1. novembra 2022. Keď sa dieťa narodilo pred týmto dátumom, otec si dovolenku môže čerpať, ale len do šiestich týždňov od narodenia. Ak sa napríklad dieťa narodí 20. októbra, otec môže ísť na 14-dňovú otcovskú od prvého novembra. Ak sa však dieťa narodilo začiatkom septembra a šesť týždňov uplynie ešte pred 1. novembrom, otec už túto otcovskú nestihne.

Prečítajte si tiež:

Platí otcovská aj pre živnostníkov?

Áno, ale podobne ako zamestnanec, aj živnostník musí získať 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred uplatnením nároku na „otcovské“.

Pozrite si reportáž o tom, prečo posunuli účinnosť otcovskej dovolenky:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti