Zdražovanie sa ani zďaleka nekončí. Pozrite si, koľko budú čoskoro stáť základné potraviny

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Slovákov čoraz viac trápi masívne zdražovanie potravín. Ich ceny totiž rastú už od minulého roka a pre energetickú krízu hrozia veľmi čierne scenáre. Za všetkým stoja vysoké ceny energií.

Ceny v obchodoch rastú extrémne rýchlo. Kým pred rokom ste zaplatili za nákup 100 eur, dnes za ten istý necháme pri pokladni o 20 eur viac. Najhoršie je, že bokom nezostali základné potraviny, práve naopak, okupujú popredné miesta.

Chlieb

Ceny chleba vystrelili raketovo nahor, medziročne vzrástli o tretinu. A podobný nárast hrozí aj v najbližšom období.

„Odbytové ceny pekárskych výrobkov budú musieť vzrásť podľa prieskumu medzi členmi zväzu v najbližšom období o približne 25 až 30 percent,“ uviedol predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský.

V praxi to znamená, že by kilogram bežného chlebu mohol atakovať tri eurá.  

Prečítajte si tiež:

​Zemiaky

Aj druhý chlieb Slovákov zdražie. Pestovatelia zemiakov hovoria o priemernej úrode a suché leto potrápilo najmä tých, čo nemali závlahy. Časť je stále na poliach a zber komplikuje dážď a rozmočená pôda.

„A čo sa určite stane, je to, že tohtoročná úroda zemiakov bude drahšia, budú výrazne vyššie odbytové ceny, ktoré predpokladáme, že potom sa prejavia aj v tých spotrebiteľských cenách,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

Poľnohospodárska komora zatiaľ čaká na sumár od pestovateľov. O koľko si priplatíme, naznačili aspoň pod Tatrami.

„Minulý rok sme predávali po 44 centov, toho roku zatiaľ predávame po 55, ale pravdepodobne to u nás prekročí hranicu 60 centov,“ prezradil pestovateľ zemiakov pod Tatrami Stanislav Tremko.

Prečítajte si tiež:

​Kuracie mäso a vajcia

Nárast cien sa nevyhne ani hydinárom. Priplatíme si teda za kuracie mäso aj vajcia.  

„Za posledné dva roky sme zaznamenali nárast cien kŕmnych zmesí pre hydinu o 59 percent. Najvýznamnejší nárast bol počas roka 2022,“ upozornil riaditeľ Únie hydinárov Daniel Molnár. 

​Od vlády preto očakávajú peniaze na podporu sektora a zastropovanie cien elektriny a plynu pre potravinársky priemysel a chovy hospodárskych zvierat.

„V opačnom prípade sa obávame, že nárast cien môže byť výrazný. Cena chladeného kuraťa sa môže blížiť až k piatim eurám a cena kuracích rezňov až k desiatim eurám,“ podotkol Molnár.

To isté platí aj pre vajcia. Tie môžu byť čoskoro až dvojnásobne drahšie.

Prečítajte si tiež:

​Cukor

Viac budeme platiť aj za slovenský cukor. Tento rok budeme navyše odkázaní aj na dovoz, a to aj napriek tomu, že je cukor jedinou potravinou, v ktorej je Slovensko prakticky sebestačné.

Za zdražovaním sú podobne ako pri ostatných potravinách vysoké ceny energií a za stratou sebestačnosti slabá úroda.

​„Predpokladáme, že by cena na pulte mohla byť viac ako jedno euro vrátane DPH,“ uzavrel predseda Slovenského cukrovarníckeho spolku Michal Abelovič.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.