Zdražovanie sa ani zďaleka nekončí. Pozrite si, koľko budú čoskoro stáť základné potraviny

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Slovákov čoraz viac trápi masívne zdražovanie potravín. Ich ceny totiž rastú už od minulého roka a pre energetickú krízu hrozia veľmi čierne scenáre. Za všetkým stoja vysoké ceny energií.

Ceny v obchodoch rastú extrémne rýchlo. Kým pred rokom ste zaplatili za nákup 100 eur, dnes za ten istý necháme pri pokladni o 20 eur viac. Najhoršie je, že bokom nezostali základné potraviny, práve naopak, okupujú popredné miesta.

Chlieb

Ceny chleba vystrelili raketovo nahor, medziročne vzrástli o tretinu. A podobný nárast hrozí aj v najbližšom období.

„Odbytové ceny pekárskych výrobkov budú musieť vzrásť podľa prieskumu medzi členmi zväzu v najbližšom období o približne 25 až 30 percent,“ uviedol predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský.

V praxi to znamená, že by kilogram bežného chlebu mohol atakovať tri eurá.  

Prečítajte si tiež:

​Zemiaky

Aj druhý chlieb Slovákov zdražie. Pestovatelia zemiakov hovoria o priemernej úrode a suché leto potrápilo najmä tých, čo nemali závlahy. Časť je stále na poliach a zber komplikuje dážď a rozmočená pôda.

„A čo sa určite stane, je to, že tohtoročná úroda zemiakov bude drahšia, budú výrazne vyššie odbytové ceny, ktoré predpokladáme, že potom sa prejavia aj v tých spotrebiteľských cenách,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

Poľnohospodárska komora zatiaľ čaká na sumár od pestovateľov. O koľko si priplatíme, naznačili aspoň pod Tatrami.

„Minulý rok sme predávali po 44 centov, toho roku zatiaľ predávame po 55, ale pravdepodobne to u nás prekročí hranicu 60 centov,“ prezradil pestovateľ zemiakov pod Tatrami Stanislav Tremko.

Prečítajte si tiež:

​Kuracie mäso a vajcia

Nárast cien sa nevyhne ani hydinárom. Priplatíme si teda za kuracie mäso aj vajcia.  

„Za posledné dva roky sme zaznamenali nárast cien kŕmnych zmesí pre hydinu o 59 percent. Najvýznamnejší nárast bol počas roka 2022,“ upozornil riaditeľ Únie hydinárov Daniel Molnár. 

​Od vlády preto očakávajú peniaze na podporu sektora a zastropovanie cien elektriny a plynu pre potravinársky priemysel a chovy hospodárskych zvierat.

„V opačnom prípade sa obávame, že nárast cien môže byť výrazný. Cena chladeného kuraťa sa môže blížiť až k piatim eurám a cena kuracích rezňov až k desiatim eurám,“ podotkol Molnár.

To isté platí aj pre vajcia. Tie môžu byť čoskoro až dvojnásobne drahšie.

Prečítajte si tiež:

​Cukor

Viac budeme platiť aj za slovenský cukor. Tento rok budeme navyše odkázaní aj na dovoz, a to aj napriek tomu, že je cukor jedinou potravinou, v ktorej je Slovensko prakticky sebestačné.

Za zdražovaním sú podobne ako pri ostatných potravinách vysoké ceny energií a za stratou sebestačnosti slabá úroda.

​„Predpokladáme, že by cena na pulte mohla byť viac ako jedno euro vrátane DPH,“ uzavrel predseda Slovenského cukrovarníckeho spolku Michal Abelovič.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti