Zatvárajú, skracujú hodiny aj zdražujú. Zisťovali sme, aká je situácia v slovenských akvaparkoch

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Niekde už zatvorili a tí, ktorí sa rozhodli naďalej vítať návštevníkov, šetria. Aquaparky hľadajú spôsob, ako v ťažkej dobe prežiť. Skracujú otváracie hodiny, vypínajú svoje najväčšie atrakcie, ale aj zdražujú. A ľudí sa k nim chodí kúpať menej.

V akvaparku na Zemplínskej Šírave využívajú teplo aj z termálneho vrtu. Časť vody v bazénoch a vykurovanie ohrievajú aj pomocou elektrických tepelných čerpadiel a plynových kotlov. A to je čoraz drahšie.

„Oproti minulému roku nám náklady stúpli tri a pol násobne,“ uviedol riaditeľ Thermal Šírava Juraj Naščák.

Náklady chcú znížiť tak, že budú viac využívať teplo z termálnej vody a elektrinu z vlastných solárnych panelov. Redukcii služieb či zvyšovaniu cien sa chcú vyhnúť. „Pri dnešných cenách sa nevieme baviť o zisku,“ priznal Naščák.

Dolný Kubín skracuje hodiny

V mestskom akvaparku v Dolnom Kubíne majú za sebou výbornú letnú sezónu, no situácia na trhu s energiami ich aj tak tlačí ku stene a núti k šetreniu. 

„Keď sme nakupovali elektrinu na rok 2022, bola koronakríza, nevedelo sa, kedy bude otvorené, ako bude otvorené,“ pripomína konateľ Aqua relax Dolný Kubín Stanislav Vilček. Kúpili teda pre istotu menej, to už skoro minuli, a tak do konca roka musia šetriť. Dokupovanie by bolo pridrahé. Prepustia troch ľudí a otvorené bude menej. 

Prečítajte si tiež:

​„Na plaveckom bazéne o tri hodiny. Uzatvorili sme rekreačný bazén, je otvorený len na víkend,“ spresnil Vilček. Zatiaľ netušia, či a ako budú fungovať od nového roku. 

Tobogany v Poľnom Kesova fungovali len pár dní

Šetriť už začali aj v aquaparku Nitrava v Poľnom Kesove, kúsok od Nitry. Nové tobogány, ktoré spustili toto leto, fungovali len pár dní.

„Tobogany boli veľkým žrútom elektrickej energie, takže kvôli ekonomickej situácii a kvôli úsporám sme museli prísť k tomuto kroku a uzavrieť ich na nejaký čas,“ vysvetlila marketingová manažérka Thermalparku Nitrava Martina Poluchová. 

Vypli už aj sauny. „Wellness – saunový svet sme vôbec nespúšťali, napriek tomu, že návštevníci tam radi chodia. Bohužiaľ by sme to vzhľadom na vysoké ceny elektriny neutiahli.“ Dodala Poluchová.

Ľudí je v bazénoch menej ako zvyčajne. Aquapark dvihol ceny v priemere o jedno až dve eurá a nemusí to byť posledné zdražovanie.

„To závisí od toho, ako bude po Novom roku, aké budeme mať ceny energie, podľa toho uvidíme, či budeme musieť opäť pristúpiť k zdražovaniu, alebo to ostane tak, ako to je momentálne,“ uzavrela Poluchová.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.