Kratšie otváracie hodiny, nakupovanie po tme či menšie balenia potravín. Gréci začali šetriť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Gréci od dnes šetria energie. Najmä menšie obchody upravujú prevádzky a otvorené budú kratšie ako zvyčajne.

Šetrenie energiami v Grécku nie je povinné, ale úrady odporučili prevádzkam niekoľko základných opatrení. Menšie potraviny či iné obchody už otvárajú prevádzky až o desiatej a zatvárajú o 16-tej popoludní.

„Myslím si, že všetky obchody by mali šetriť. Určite by nemali mať napríklad cez deň zapnuté svetlo. Ak ľudia nebudú mať peniaze, môžeme obchody zatvoriť,“ uviedol majiteľ obchodu.

Do šetrenia sa zatiaľ nezapájajú veľké supermarkety či obchodné domy. Vláda tvrdí, že skrátením prevádzkových hodín usporia päť až sedem percent energie.

Fenomén scvrkávania

Ako informuje agentúra ENEX, nejde o jediné zmeny. Aby výrobcovia reagovali na nárast inflácie, no pritom nemuseli prepisovať cenovky, začali obchodným reťazcom ponúkať menšie produkty.

Prečítajte si tiež:

​Namiesto 60 gramov čokolády, tak máte 50 gramovú a maslo už nie je 250 gramové, ale len 200 gramové. Podobný postup zvolili aj pri výrobe piškót, cestovín, chrumiek, cereálií či vreckoviek. Pr nápojoch len vymenili dvojlitrové fľašky za objem 1,75 litra.

Tento fenomém „scvrkávania“ sa podľa odborníkov bude stále rozširovať. Zákazníci majú totiž pri nakupovaní pocit, že potraviny nezdraželi a nie každý si všimne menšie balenie produktu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti