Zastavenie exportu ukrajinskej elektriny Slovensko významnejšie neovplyvní

Elektrické vedenie.
Elektrické vedenie. Zdroj: Unsplash/Nikola Johnny Mirkovic

Dovoz elektriny z Ukrajiny na územie Slovenska sa v utorok pre útoky Ruska na ukrajinskú energetickú infraštruktúru znížil z úrovne 150 megawattov (MW) na nulu. Dovážaná elektrina však nebola určená výhradne pre slovenských odberateľov, a preto Slovensko táto zmena výraznejšie neovplyvní, uviedla pre TASR Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS).

„V uplynulých týždňoch bola exportná kapacita medzi Slovenskom a Ukrajinou, t. j. export elektriny z Ukrajiny na Slovensko na úrovni 150 MW, táto kapacita bola využívaná v plnom rozsahu,“ priblížila hovorkyňa SEPS Sandra Čičová Kotzigová.

„Keďže nie je možné konštatovať, že komerčne dovážaná elektrina bola v celom objeme umiestňovaná na Slovensku, nepredpokladáme významnejší dosah na SR,“ dodala.

Prečítajte si tiež:

Ukrajinu prinútili zastaviť export elektriny ruské útoky

Ukrajinské ministerstvo energetiky oznámilo, že po pondelňajších (10. 10.) ruských raketových útokoch na energetickú infraštruktúru zastaví vývoz elektriny do Európskej únie.

Útoky, ktoré zasiahli tepelné elektrárne a elektrické rozvodne, prinútili Ukrajinu zastaviť vývoz elektriny, aby stabilizovala svoj vlastný energetický systém.

Medzi Ukrajinou a Slovenskom sa pritom obnovilo obchodovanie s elektrinou 7. júla a na zvýšenie komerčnej prenosovej kapacity medzi Ukrajinou a prenosovými sústavami kontinentálnej Európy sa štáty dohodli v prvej polovici septembra.

TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Slovensko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.