Rusko predĺžilo zákaz dovozu potravín z EÚ a ďalších krajín

Rusko predĺžilo zákaz dovozu potravín z EÚ a ďalších krajín
Obchod s potravinami. Zdroj: TASR

Ruský zákaz dovozu potravín z Európskej únie a ďalších štátov je predĺžený do 31. decembra 2023. Uvádza sa to vo zverejnenom dokumente o "špeciálnych ekonomických opatreniach", ktoré majú zaručiť bezpečnosť Ruskej federácie. TASR prevzala správu z agentúry DPA.

Embargo, prvýkrát uvalené v auguste 2014 zahŕňa položky ako mliečne výrobky, mäso, ovocie a zelenina z EÚ a iných krajín. Najnovší zákaz zaviedla Moskva ako reakciu na sankčné opatrenia Západu proti Rusku po okupácii časti Ukrajiny.

Napriek zákazu dovozu sa mnoho výrobkov zo Západu dostáva do Ruska okľukou a pašovaním. Na čiernom trhu sú západné tovary ešte drahšie - napríklad po syroch z Francúzska a Talianska je veľký dopyt a predávajú sa za premrštené ceny.

Ruské úrady v snahe odradiť od obchodovania na čiernom trhu zničili už tony zahraničných potravín. Ruskí spotrebitelia sa však sťažujú na vysoké ceny a niekedy podradnú kvalitu domácich potravín. Podľa odborníkov vylúčenie zahraničnej konkurencie vytvára domáce monopoly a spôsobuje zvyšovanie cien ruských potravín.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.