Žiadna sabotáž. V prípade úniku v potrubí ropovodu Družba zrejme šlo o nehodu

Na snímke vyústenie ropovodu Družba v areáli rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft.
Na snímke vyústenie ropovodu Družba v areáli rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft. Zdroj: TASR/Michal Svítok

Poľský prevádzkovateľ ropovodu PERN zistil únik ropy v jednom z potrubí ropovodu Družba. Ten prepravuje ropu z Ruska do Európy. Najnovšia situácia ešte pridala k obavám o energetickú bezpečnosť Európy po tom, ako koncom septembra došlo k viacerým únikom plynu z plynovodov Nord Stream. Informuje agentúra Reuters.

Podľa poľských úradov však v prípade úniku z ropovodu Družba išlo zrejme o nehodu, a nie o sabotáž.

"V tomto prípade môžeme hovoriť o neúmyselnom poškodení," povedal pre Reuters Mateusz Berger, predstaviteľ poľskej vlády zodpovedný za energetickú infraštruktúru. Podľa neho momentálne neexistujú žiadne indície, ktoré by nasvedčovali poškodeniu ropovodu Družba v dôsledku sabotáže.

PERN uviedol, že únik ropy z Družby zistil v utorok (11. 10.) večer. Príčina úniku, ktorú zaregistrovali v severnej sekcii ropovodu približne 70 kilometrov od mesta Plock v strednom Poľsku, nie je zatiaľ známa. Ako uviedol PERN, všetky jeho služby (technická, prevádzková, hasičský zbor aj oblasť ochrany životného prostredia) realizujú kroky v súlade s opatreniami na takúto situáciu.

Prečítajte si tiež:

​Ropovod Družba je jedným z najväčších na svete a dodáva ropu z Ruska do viacerých krajín Európy vrátane Bieloruska, Poľska, Nemecka, Maďarska, Slovenska a Česka. Na Slovensko aj do Českej republiky dodáva ropu južná vetva. Hovorca českého prevádzkovateľa ropovodov MERO dodal, že čo sa týka toku ropy do Česka, nezaznamenal žiadne zmeny.

Nemecká rafinéria Schwedt, ktorá zabezpečuje 90 % pohonných látok pre hlavné mesto Berlín, ani nemecké ministerstvo hospodárstva, či spolkový sieťový úrad, sa k situácii zatiaľ nevyjadrili.

Koncom septembra došlo vo švédskych a v dánskych vodách k niekoľkým únikom plynu z plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2. Rusko aj západné krajiny uviedli ako dôvod sabotáž, pričom únik plynu medzitým začal vyšetrovať spoločný tím vyšetrovateľov zo Švédska, z Dánska, Nemecka a ďalších krajín.

Prečítajte si tiež:

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 10.10.:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.