Šok za šokom. Ceny benzínu poskočili za posledný týždeň až tri razy

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Slovenskí vodiči musia byť poriadne zaskočení. Za posledný týždeň totiž ceny benzínu až trikrát poskočili nahor. A miesto očakávaných predvojnových cien, sa začína dvíhať ďalšia vlna zdražovania.

Motoristi na tento rok nebudú spomínať v dobrom. Počas celého roka rastú ceny palív, pričom obrovským katalyzátorom sa stala vojna na Ukrajine. Od tohto momentu pumpári neustále prepisovali cenovky.

Týždeň čo týždeň padali nové historické rekordy a už sa len čakalo, kedy padne na benzínkach nelichotivá dvojeurová hranica. Ceny sa napokon začiatkom júla zastavili na eure deväťdesiatpäť a od tohto momentu začali klesať.

Zlacňovanie pri benzíne bolo síce pomalšie ako zdražovanie, ale bolo aspoň kontinuálne. Nepretržite trvalo až do začiatku októbra, kedy sa zastavil na eure šesťdesiatštyri. Aj vzhľadom na vývoj cien v Česku, kde sa vrátili k tým predvojnovým, motoristi očakávali rovnaký priebeh aj na Slovensku.

Za týždeň sme sa s cenami vrátili do augusta 

Po asi trojtýždňovej stagnácii však prišiel opak. Ceny benzínu sa pohli smerom nahor a za posledných sedem dní pumpári upravovali svoje cenníky už trikrát. Za liter tak motoristi po novom zaplatia euro sedemdesiatjeden.

Inak povedané, za týždeň sme sa na pumpách vrátili dva mesiace dozadu. Za podobné ceny sme totiž tankovali začiatkom augusta.

Kľúčovým faktorom tohto vývoja bolo rozhodnutie štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov na čele s Ruskom znížiť ťažbu o dva milióny barelov denne.

To predstavuje najvýraznejšiu redukciu od začiatku pandémie. A udialo sa tak aj napriek obavám z celosvetovej recesie.

Prečítajte si tiež:

​Zlacňovanie nečakajte

Analytici nemajú dobré správy ani do nasledujúcich týždňov.

„Všetko závisí od toho, ako sa bude vyvíjať dopyt po rope a produktov z nej vyrábaných. Keďže prichádza zimné obdobie, očakávam stagnáciu alebo skôr rast cien benzínu,“ myslí si František Burda, analytik spoločnosti FinGO.sk.

Ceny ropy bude zároveň tlačiť nahor aj avizované zastropovanie ruskej ropy a blížiace sa embargo na dovoz ruskej ropy a ropných produktov po mori.

Na druhej strane, okrem dôvodov, ktoré budú, respektíve tlačia ceny ropy nahor, existujú aj protisily.

„Svetová ekonomika spomaľuje a rastú obavy, že sa dopyt po rope bude zvoľňovať a v súčasnosti tento faktor dominoval ropnému trhu,“ ozrejmil Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.

Prečítajte si tiež:

​Nafta je na tom ešte horšie 

S cenou benzínu ide ruka v ruke aj cena nafty. U nej je situácia ešte horšia. Tá začala zdražovať už koncom augusta. Momentálne sa drží na úrovni euro osemdesiattri. Zaujímavosťou je, že je drahšia ako benzín aj napriek tomu, že je pri nej spotrebná daň nižšia.

„S príchodom zimy rastie dopyt po vykurovacom oleji, ktorý je podobným destilátom ako nafta. Zásoby nafty a vykurovacieho oleja sú rekordne nízke. Znížená ponuka a vysoký dopyt tlačia ceny nahor,“ uzavrel Boris Tomčiak, analytik z investičnej spoločnosti Finlord.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.