Slovákov trápi zdražovanie: Ušetriť desiatky eur môžete aj na správnej údržbe spotrebičov. Tu je 5 tipov ako na to

Slovákov trápi zdražovanie: Ušetriť desiatky eur môžete aj na správnej údržbe spotrebičov. Tu je 5 tipov ako na to
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/Hrytsiv Oleksandr

Slovákov už niekoľko týždňov strašia správy o zvyšovaní cien energií. Mnohým už prišli vysoké preddavky za elektrinu. Náklady ovplyvňujú všetky elektrické spotrebiče, ktoré doma používame. V spolupráci so Samsungom vám prinášame preto zopár tipov, ako ušetriť.

Zanesený filter v umývačke, prasknuté tesnenie v rúre či kanvica plná vodného kameňa. Na prvý pohľad ich nie je vidieť, no aj takéto nedostatky dokážu ovplyvniť naše elektrické spotrebiče a tým zvýšiť aj ich spotrebu energie. 

1. Vodný kameň odstráňte nielen z kanvice

Jeden z najčastejších problémov, ktorý dokáže negatívne ovplyvniť spotrebiče, je práve vodný kameň. Najčastejšie sa s ním stretávame pri rýchlovarnej kanvici. Kameň sa postupne zanáša na jej stenách, čo zapríčiňuje dlhšie ohrievanie vody, a tým pádom aj zvýšenie spotreby elektrickej energie. Čím je v domácnosti tvrdšia voda, tým rýchlejšie sa vodný kameň tvorí.

​Najjednoduchší, najlacnejší a najznámejší trik na zbavenie vodného kameňa je použitie octu. Stačí, ak do kanvice nalejete rovnaký pomer vody a octu a chvíľu necháte odstáť. Následne necháte zmes prevrieť. Kanvicu následne nezabudnite opláchnuť čistou vodou.

Vodný kameň netrápi iba kanvicu, ale každý spotrebič, ktorý prichádza do kontaktu s vodou. Preto je dobré občas špeciálnymi prostriedkami vyčistiť aj práčku a umývačku riadu. Tie majú často na čistenie aj špeciálny umývací program.

Spotrebiče Samsung Bespoke.

2. Priliehajú všetky tesnenia?

Porušené či nedoliehajúce tesnenie v rúre môže spôsobiť zbytočný únik tepla. Spotrebič tak musí častejšie zapínať ohrev, aby požadovanú teplotu udržal. Skontrolujte preto, či na dvierkach rúry (elektrickej, plynovej aj mikrovlnnej) nie je tesnenie uvoľnené alebo poškodené. Ich výmena je často jednoduchá a finančne nenáročná.

Tesnenie môžete skontrolovať aj na iných spotrebičoch. Napríklad na chladničke a mrazničke, aby chlad zbytočne neunikal von.

3. Vymeňte staré spotrebiče za nové

Aj keď máte pocit, že váš niekoľkoročný spotrebič je v zachovalom stave, v skutočnosti môže mať oveľa vyššiu spotrebu ako nový, moderný spotrebič. Môže sa to zdať ako finančne náročnejšia záležitosť, ale investícia sa už do niekoľkých mesiacov môže vrátiť späť v podobe ušetrených nákladov na elektrinu.

Spôsob ako ušetriť, ponúka aj spoločnosť Samsung. S inteligentnými Samsung Bespoke spotrebičmi môžete ušetriť nielen pri prevádzke vďaka ich energetickej úspornosti, ale aj pri ich kúpe.

V rámci akcie teraz môžete získať štedrý bonus na spotrebiče Samsung Bespoke. V ponuke sú vybrané modely chladničiek, práčok, sušičiek, rúr a vysávačov.

Bonus môžete získať na každý produkt zaradený do akcie Bespoke Home. Získať môžete aj dodatočný bonus pri kúpe troch rozdielnych spotrebičov, celkovo tak môžete dostať späť až 800 eur za jeden uskutočnený nákup.

Viac o akcii TU

4. Skontrolujte filtre na spotrebičoch 

Zanesené filtre na spotrebičoch môžu takisto zvýšiť spotrebu energie. Najväčším nepriateľom sušičky býva práve zanesený filter, ktorý zabraňuje prúdeniu horúceho vzduchu. Sušička tak musí sušiť oveľa dlhšie.

Filter by sa mal pravidelne čistiť aj v umývačke riadu. Zanesený filter môže takisto predĺžiť umývací cyklus.

Prečítajte si tiež:

5. Odmrazovať sa vyplatí

Chladničky a mrazničky patria medzi najväčších žrútov elektriny v domácnosti. Nadbytočná námraza v nich ich spotrebu ešte viac zvyšuje. Ak už neviete poriadne zavrieť dvierka, prípadne zápasíte so zasunutím zásuviek, je na čase mrazničku odmraziť.

Chladničku a mrazničku jednoducho vypnite, vytiahnite všetky potraviny a námrazu zo stien opatrne odškrabte alebo nechajte roztopiť. Umyte všetky zásuvky a priestory následne utrite do sucha.

Spotrebiče Samsung Bespoke.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.