Časy sú zlé, priznávajú automobilky. Pre nedostatok súčiastok a drahé energie budú musieť obmedziť výrobu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Máme našliapnuté do poriadnej hospodárskej recesie. Kombinácia drahých energií a nedostatku mikročipov má v najbližších mesiacoch potopiť vlajkové lode nášho priemyslu. Časy sú zlé, priznávajú automobilky.

Má to už aj meno. Volá sa to vypínací plán. O čo ide? Keď automobilke meškajú súčiastky a uvažuje o útlme pracovnej zmeny, nie je jedno, kedy to urobí. Zamestnancov pošle domov čo najbližšie k víkendu, aby mohla vypnúť na čo najdlhší čas aj stroje. Popri mikročipoch ide už aj o elektrinu.

Automobilový priemysel stojí na spolupráci tisícov dodávateľských firiem. Nedostatok súčiastok v kombinácii s rastúcimi cenami energií je dokonalou výbušnou zmesou.

Auditorská spoločnosť S&P predpovedá, že spojenie surovinovej a energetickej krízy by mohlo výrobu áut v Európe stlačiť skoro o 40 percent. Najviac ohrozené sú závody v Španielsku, Taliansku a Belgicku.

Na výrobe áut ale stojí aj značná časť našej ekonomiky, a avizovaný útlm by s najväčšou pravdepodobnosťou uvrhol do hlbokého mínusu aj Slovensko. Automobilky šetria, kde sa dá.

Pokles ekonomiky čakajú aj finančníci. Spolu s ňou má klesať aj životná úroveň. Hrozbu prepúšťania zatiaľ ale nevidia.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Priemysel

Dôležité udalosti