Zimná dovolenka v Alpách vás tento rok vyjde drahšie. Poznáme nové ceny skipasov

Zimná dovolenka v Alpách vás tento rok vyjde drahšie. Poznáme nové ceny skipasov
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Mnohí Slováci si počas bežného roka dopriali aj dve dovolenky. V lete zamierili k moru a v zime na hory.

Tohtoročná lyžiarska sezóna je za rohom, no oddych na svahu si nebude môcť dovoliť každý. V cenníkoch lyžiarskych stredísk sa totiž začítajú premietať vysoké ceny energií, informuje portál TN.cz.

Lyžovanie v Alpách bude tento rok výrazne drahšie, než sme zvyknutí. Priplatíte si, či už preferujete Rakúsko alebo Taliansko.

Zimných dovoleniek sa v posledných rokoch výrazne dotkla pandémia koronavírusu a tento rok ich zasiahne energetická kríza. Najviac elektriny spáli zasnežovanie, po ňom lanovky a vleky.

Aké budú ceny v Rakúsku?

Agentúra APA uvádza, že v lyžiarskych strediskách Tirolska budú skipasy drahšie v priemere o sedem až osem percent.

Vo vyhľadávanej dedine Sankt Anton am Arlberg stúpne cena denného skipasu zhruba o desať percent. Namiesto 61 eur zaplatíte tento rok 67.

V Salzbursku môžu lyžiari rátať so zvýšením cien vlekov o 6,5 až 11 percent. Ak máte záujem o ročnú permanentku, s jej kúpou netreba váhať. V predpredaji stojí totiž 692 eur, no od 9. decembra pôjde o 824 eur. Jednodňový skipas tu bude drahší o takmer 10 percent. V hlavnej sezóne bude stáť 66 eur, vlani pritom stál 60,5 eura.

Prečítajte si tiež:

​Ceny v lyžiarskych strediskách stúpnu aj v Korutánsku, a to v priemere o 8 percent. Prevádzkovatelia čelia 15 až 20-percentnému nárastu nákladov, hovorí predseda miestnej organizácie lanoviek Manuel Kapeller-Hopfgartner. Dodáva však, že ich nemôžu v plnej miere preniesť na zákazníkov.

Podobný nárast cien, teda približne o 8 percent, pocítia aj lyžiari v Hornom Rakúsku. V záujme zníženia nákladov budú spoločnosti hľadať, kde by mohli usporiť. Niektoré lanovky by mohli byť odstavené už o hodinu skôr a jazdiť by mohli pomalšie.

V Dolnom Rakúsku majú byť skipasy drahšie až o 10 percent. Presné ceny sa v tomto prípade dozvieme až začiatkom decembra.

Taliansko môže byť ešte drahšie

Vysokým nákladom na prevádzku sa nevyhnú ani podniky v talianskych Alpách. Ceny skipasov tam majú stúpnuť až o 15 percent.

„Energie tvorili predtým 10 percent našich nákladov, teraz je to 30. Údržba vlekov a zasnežovanie nás budú stáť o 30 miliónov eur viac ako v minulom roku, ide o 200-percentný nárast. Ak sme v minulej sezóne minuli na energie 15 miliónov, tento rok očakávame, že minieme 45 miliónov eur,“ povedal Luca Guadagnini, prezident združenia prevádzkovateľov lanoviek v Trentine.

Talianske združenie na ochranu práv spotrebiteľov Assoutenti vypočítalo, že priemerné náklady na osobu za týždenný pobyt v miestnych horách, vrátane skipasov, ubytovania a stravy (ale bez dopravy), budú 1 400 až 1 600 eur. Odhadovaný nárast je tak 15 až 18 %, uvádzajú.

Prečítajte si tiež:

​V Dolomitoch bude stáť skipas na jeden deň 74 eur. Pre porovnanie, v minulom roku stál 67 eur. V Lombardii bude nárast cien ešte výraznejší. V Bormiu sa cena celodenného lístka v hlavnej sezóne zvýši o 13 %, zo 46 na 52 eur.

Niekde na Slovensku nevedia, či otvoria

Zdražovaniu sa nevyhnú ani slovenské lyžiarske strediská. „Všade budú musieť ísť ceny nahor. Bude na samotnom lyžiarovi, aby si sám vybral, kde ten pomer cena a výkon bude pre neho akceptovateľný,“ myslí si hovorca Tatry Mountain Resorts Marián Galajda.

Ak sa nič nezmení, hrozí, že niektoré strediská dokonca neotvoria vôbec. To sa nepríjemne odrazí aj na hoteloch či reštauráciách v okolí.

Viac sa dozviete v reportáži, ktorá vám priblíži, čo čaká na slovenských lyžiarov doma:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.