Spracovatelia mäsa varujú: Ak štát nezastropuje ceny energií, zbankrotujeme

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na riešenie energokrízy sú existenčne odkázaní. Spracovatelia mäsa varujú pred krachom sektoru. Ich výrobky sa stávajú nepredajnými.

Jedným z nich je rodinný podnik z Vranova nad Topľou. Zabezpečujú si všetko, od pestovania a chovu až po mäsovýrobu. Podnikanie pre týchto potravinárov nebolo nikdy také ťažké ako teraz.

Firmu likvidujú účty za energie. Mäso treba chladiť a to stojí peniaze. Problém je, že stále viac a viac. Mladí podnikatelia sú totiž v neregulovanej zóne na spotových cenách.

Veľký mäsokombinát na Záhorí je na tom lepšie. Energie má ošetrené zmluvou spred krízy. Platia teda približne to, čo vlani. Už teraz sa však obávajú, čo bude, keď zmluva vyprší a prejdú na nové, dramaticky vyššie ceny.

Prečítajte si tiež:

Mäsospracovatelia varujú, že odvetviu hrozí kolaps, prepúšťanie zamestnancov a zatváranie prevádzok. Od štátu žiadajú, aby čo najskôr zastropoval ceny elektrickej energie a plynu pre potravinársky priemysel.

Pokiaľ sa tak nestane, nezostáva im nič iné, len premietnuť zvýšené náklady do výsledných cien. V obchodoch ľuďom rastú účty za nákup z mesiaca na mesiac stále viac. Už teraz mnohí hľadajú lacnejšiu alternatívu. Často tak víťazí dovoz nad drahším domácim výrobkom, čo slovenských potravinárov isto neteší.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.