Analytici krotia optimizmus z poklesu cien plynu. Karty môže zamiešať aj najnovší krok Číny

Analytici krotia optimizmus z poklesu cien plynu. Karty môže zamiešať aj najnovší krok Číny
Zásobníky plynu v nemeckom Hamburgu. Zdroj: shutterstock.com/calado

Veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh už niekoľko dní prudko klesá. Pomáha tomu mierne počasie, plné zásobníky plynu aj masívne dodávky skvapalneného plynu LNG prostredníctvom tankerov. Ďalší pokles cien plynu by však podľa analytikov mohli obmedziť správy, že Čína požiadala štátnych dovozcov plynu, aby prestali predávať LNG ázijským a európskym krajinám. 

Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v budúcom mesiaci na burze v Holandsku padla o 9,9 % na 127,98 eura za megawatthodinu (MWh) a dostala sa na najnižšiu úroveň od 22. júna.

Koncom septembra pritom bola cena plynu na spomínanom trhu na úrovni viac ako 200 eur za megawatthodinu. Rozdiel je ešte výraznejší pri porovnaní s rekordnými cenami tejto komodity z augusta, keď boli na úrovni 313 eur za megawatthodinu.

Mierne klesajú aj ceny elektriny. Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, zatiaľ čo minulý utorok sa predávala za 465 eur za megawatthodinu, v piatok už to bolo „iba“ 444 eur.

K poklesu cien energií prispelo viacero faktorov

Európske zásobníky plynu sú naplnené na 92 percent, čo prekračuje ciele pred zimou. Podľa údajov výskumného ústavu Agenda Austria sa navyše spotreba plynu v Európskej únii počas prvej polovice roku medziročne znížila o šesť percent. Európe nahráva aj nadpriemerne teplé počasie, ktoré má vydržať minimálne do konca októbra.

Lídri členských štátov EÚ sa pokúsia nájsť spoločnú reakciu na nárast cien energií na samite, ktorý sa bude konať v Bruseli vo štvrtok a piatok. Vo svetle pozitívneho vývoja na trhoch však už opatrenia nebudú musieť byť také radikálne, ako sa pôvodne očakávalo.

Prečo došlo k takému výraznému poklesu cien plynu na európskom trhu, pre TVNOVINY.sk vysvetlil Radovan Potočár, analytik Energie-portal.sk.

„Do hry vstupovalo viacero faktorov. Jedným z nich – ten, ktorý nemôžeme ovplyvniť – je počasie. Prognózy týkajúce sa zimy hovoria o tom, že má byť mierna – určite nebude nadpriemerne chladná. K poklesu cien prispeli aj správy o tom, že naplnenosť zásobníkov s plynom v rámci krajín EÚ je veľmi dobrá – prekročila úroveň 90 percent. A do tretice - ďalším faktorom, ktorý tlačí ceny nadol, je rysujúca sa politická dohoda na zásahu do cien plynu. Mechanizmus flexibilného zastropovania cien ešte nie je známy, no sú signály, že krajiny EÚ našli kompromisné riešenie,“ uviedol analytik.

Prečítajte si tiež:

Do januára je ešte ďaleko

Aj keď je momentálne vývoj cien plynu na burze pozitívny, podľa analytika je na optimizmus ešte priskoro.

„V prípade domácností, ktoré podliehajú cenovej regulácii, sa ceny vždy menia od 1. januára, na základe niekoľkomesačného referenčného obdobia. Treba si teda počkať, či sa tie ceny udržia dole dlhodobo. Ak by išlo iba o niekoľkodňový pokles, na výslednú cenu by to veľký vplyv nemalo,“ povedal.

Ešte komplikovanejšie je to však podľa Potočára v prípade priemyselných podnikov.

„Čo sa týka priemyselných podnikov, keďže nie sú regulované, tak tam to závisí od dobiehajúcich kontraktov. Sú podniky, ktoré to ešte vôbec nepocítili, lebo majú zazmluvnené ceny energií nadlho dopredu a dodávatelia tie zmluvy nevypovedali. Potom sú dodávatelia, ktorým dobehli zmluvy v uplynulých mesiacoch a už naskočili na tie vysoké ceny. Je však aj 3. kategória – podniky, ktoré síce mali dlhodobejšie zmluvy, ale ich dodávatelia buď skrachovali, alebo vypovedali zmluvy. A tí to pocítili už tiež,“ vysvetlil analytik.

Prečítajte si tiež:

Európa nestíha spracovávať dodávky LNG plynu

Európa sa po výraznom zredukovaní dodávok zemného plynu z Ruska, ktoré tak reagovalo na sankcie západných krajín za jeho útok na Ukrajinu, musela poobzerať po alternatívach.

Výrazne sa zvýšil záujem o dovoz LNG, zvýšenie dovozu tejto suroviny však naráža na nedostatočné regasifikačné kapacity Európy, teda možnosti konverzie skvapalneného plynu späť na plynnú formu.

Desiatky tankerov so skvapalneným zemným plynom (LNG), ktoré sa márne snažia nájsť miesto na vyloženie svojho nákladu, preto krúžia okolo pobrežia Španielska a ďalších európskych krajín. Dokopy má ísť o najmenej 35 tankerov, z toho iba 8 kotví v blízkosti prístavu v španielskom Cadíze.

Španielska plynárenská firma Enagás v pondelok navyše uviedla, že bude zrejme musieť odmietnuť vykládku LNG pre obsadenosť svojich terminálov.
Španieli pritom majú najväčšiu skladovaciu kapacitu LNG – až 44 percent z celkovej kapacity Európy. Sami majú aj najväčšiu kapacitu (33 percent) v premieňaní skvapalneného plynu na klasický.

Terminál na skvapalnený plyn (LNG) v španielskom prístavnom meste Cartagena. Zdroj: Profimedia.sk

​Prebytok LNG ešte viac prehlbuje aj teplejšie počasie v Španielsku či spomaľovanie európskeho priemyslu. Analytik firmy ICIS Alex Froley dodal, že ďalším možným dôvodom vysokého počtu neodbavených lodí je to, že niektorí prepravcovia čakajú na vyššie ceny plynu.

Vzniknutá situácia vyvoláva obavy o schopnosť Európy spracovávať dodávky LNG potrebné na kompenzáciu výpadkov z ruských plynovodov. Ak sa komplikácie čoskoro nevyriešia, lode môžu začať hľadať prístavy mimo Európy, píše agentúra Reuters

Nahráva tomu aj najnovší krok Číny, ktorá zastavila predaj LNG zahraničným odberateľom. Peking si tak chce zabezpečiť dodávky na zimnú sezónu pre vlastnú spotrebu.

Prečítajte si tiež:

EÚ vyrába rekordné množstvo obnoviteľnej elektriny

Európska únia (EÚ) produkuje viac elektriny z obnoviteľných zdrojov energie ako kedykoľvek predtým od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Ukázali to v utorok výsledky štúdie think-tanku Ember a E3G. 

Podľa štúdie od marca do septembra 2022 pochádzalo 24 % elektriny v EÚ zo slnka a vetra. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa zvýšila výroba elektriny z týchto dvoch zdrojov v európskom bloku o tri percentuálne body.

Rekordnú výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov vykázalo celkovo 19 krajín EÚ vrátane Francúzska, Talianska, Poľska a Španielska. Vďaka tomuto nárastu sa EÚ vyhla spotrebe až 8 miliárd kubických metrov fosílneho plynu za cenu 11 miliárd eur na výrobu elektriny, uvádza sa v tlačovej správe.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti