Bojovať s cenami energií nám pomôžu eurofondy, v hre sú aj energošeky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Európska komisia (EK) schválila Slovensku žiadosť o presun nevyužitých fondov EÚ na pomoc obyvateľom a firmám zasiahnutým vysokými cenami energií. V utorok o tom na tlačovej konferencii informovala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí). Legislatívu navrhnutú Komisiou ešte musí schváliť Európsky parlament.

Eurofondy z programového obdobia 2014-2020 bude môcť Slovensko použiť pre malé a stredné podniky a pre obyvateľstvo. Firmy by mali prostriedky dostávať cez schémy pomoci, ako napríklad počas pandémie ochorenia COVID-19, obyvatelia napríklad prostredníctvom energošekov.

EK obmedzila maximálnu výšku prostriedkov na 10 percent z celkového balíka eurofondov, čo je približne 1,5 miliardy eur. Podľa Remišovej sa bude Slovensko usilovať zmeniť túto hranicu v europarlamente na dvojnásobok.

Prečítajte si tiež:

"Európska komisia predložila svoj návrh, ktorý následne ešte musí byť schválený v Európskom parlamente. To je výzva aj k Európskemu parlamentu, aby európska legislatíva prešla expresne," povedala Remišová. Najneskorší termín je podľa nej do konca tohto roka. V nadväznosti na zmenu európskej legislatívy sa podľa ministerky budú musieť upravovať operačné programy a pripravovať výzvy na Slovensku. Peniaze musia byť vyčerpané najneskôr do konca budúceho roka.

Opatrenia na pomoc firmám a obyvateľom z eurofondov aj zo štátneho rozpočtu sa budú podľa vicepremiérky pripravovať súbežne tak, aby sa mohli v optimálnom prípade vyplácať z oboch zdrojov.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.