Inflácia v eurozóne dosiahla nový rekord. Najvýraznejší rast cien zaznamenali pobaltské štáty

Potraviny.
Potraviny. Zdroj: shutterstock.com

Miera inflácie sa v eurozóne zrýchlila v septembri na nový rekord, tempo rastu však bolo miernejšie, než uvádzal rýchly odhad a inflácia tak zatiaľ dvojcifernú úroveň nedosiahla. TASR o tom informuje na základe spresnených údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat.

Spotrebiteľské ceny v eurozóne vzrástli v septembri medziročne o 9,9 % po 9,1-percentnom raste v auguste. Na porovnanie, v septembri minulého roka dosiahla medziročná miera inflácie v krajinách s jednotnou menou 3,4 %, dodal Eurostat, ktorý koncom septembra v rámci rýchleho odhadu uvádzal septembrovú infláciu v eurozóne na úrovni 10 %.

V celej Európskej únii sa spotrebiteľské ceny zvýšili medziročne podľa Eurostatu o 10,9 %, zatiaľ čo v auguste to bolo o 9,1 %. V septembri 2021 dosiahla miera inflácie v Európskej únii 3,6 %.

​Z jednotlivých členských štátov EÚ najnižšiu mieru inflácie dosiahlo v septembri tohto roka Francúzsko, a to na úrovni 6,2 %. Okrem neho nízku infláciu v porovnaní s ostatnými štátmi mali aj Malta (7,4 %) a Fínsko (8,4 %).

Najvýraznejší rast spotrebiteľských cien zaznamenali pobaltské štáty. Inflácia v Estónsku dosiahla v septembri 24,1 %, v Litve 22,5 % a Lotyšsku 22 %. Na Slovensku dosiahla miera inflácie 13,6 %.

Inflácia láme jeden rekord za druhým. Analytici očakávali, že rast cien dosiahne vrchol v auguste. Viac sa dozviete z reportáže v priloženom videu.

TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.