Inflácia vs. rast platov: Mzdy najviac rástli na najnižších pozíciách

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mzdy tento rok najviac rástli na najnižších pozíciách a pomaly sa stierajú regionálne rozdiely. Platy porastú aj na budúci rok, no infláciu nepokryjú ani zďaleka. Markíza má k dispozícii najnovší prieskum platov na Slovensku, ktorý odkrýva aj to, v ktorom povolaní si viete mesačne zarobiť viac ako štyri a pol tisíca eur. 

Platy porastú nedostatočne 

Najnovší platový prieskum je z tretieho kvartálu tohto roka a mapuje mzdy na 250 pracovných pozíciách. Vo všeobecnosti platí, že platy tento rok rástli iba individuálne. 

„Navýšenie miezd je v priemere o jednotky percent, to znamená, že v žiadnom prípade nepokryje navyšovanie miezd mieru inflácie, ktorá sa aj v budúcom roku očakáva, že bude dvojciferná,“ tvrdí Martin Malo z personálnej spoločnosti Grafton. 

Platy budú rásť aj budúci rok, no tiež iba mierne. Nasledujúce obdobie  bude  ťažké. 

„Tie mzdy budú určite rásť výrazne pomalšie, ako bude rásť miera inflácie, to znamená, že životná úroveň ľudí reálne klesne a budú sa mať trošku horšie ako je tomu teraz,“ dopĺňa Andrej Gurín z personálnej spoločnosti Grafton.

Prečítajte si tiež:

Podľa veľkého prieskumu personálnej spoločnosti sa postupne začínajú stierať aj regionálne rozdiely. Výnimkou je ako vždy Bratislavský región, no tam sa zasa žije drahšie.  

Platovo najnižšie sú tie pozície, ktoré nemajú nijakú pridanú hodnotu. Naopak najlepšie sú na tom počítačoví špecialisti so zvláštnymi zručnosťami. Navýšenie ich platu dokonca kopírovalo mieru inflácie. 

Hoci prieskumy hovoria o raste priemerných platov, mnohí majú dnes isto do peňaženky hlbšie ako vlani. Aj keď sa to nemusí zdať, v kríze nie sme.

Reakcie ľudí na rast platov, ako aj názory odborníkov si môžete vypočuť v reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Práca

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.