Hrozí, že stovky predajní COOP Jednota zatvoria. Šéf siete hovorí o vzniku potravinových púští

Hrozí, že stovky predajní COOP Jednota zatvoria. Šéf siete hovorí o vzniku potravinových púští
COOP Jednota. Zdroj: Shutterstock.com/Peter Vanco

COOP Jednota je najväčšia obchodná sieť na Slovensku. Teraz hrozí, že budú musieť zatvoriť až tristo ich predajní, informuje Pravda.

Spomínané potraviny bežne nájdeme v malých obciach. Podľa slov Jána Bilinského, predsedu predstavenstva COOP Jednota Slovensko, je hranica ekonomickej efektívnosti ich predajne obec s približne päťsto obyvateľmi.

V takýchto malých obchodíkoch platila COOP Jednota ročne za elektrinu približne tritisíc eur. V takom prípade bola predajňa na nule, konštatuje predseda predstavenstva.

Podľa aktuálnych ponúk by sa v budúcom roku tieto účty vyšplhali na 15 až 18-tisíc eur. Bilinský hovorí, že takéto navýšenie cien energií je pre nich ekonomicky neúnosné a viedlo by k ohrozeniu stoviek predajní.

Prečítajte si tiež:

​Bilinský približuje, že zatvorenie hrozí predajniam na okraji okresov. Takzvanú perifériu však podľa jeho slov obýva až 150-tisíc ľudí. „Extrémne drahé energie môžu premeniť tieto územia na potravinové púšte,“ hovorí.

Podotýka, že je COOP Jednota na trhu 152 rokov a prežila dve svetové vojny aj rôzne krízy, no dnes čelí vážnemu ohrozeniu. ​Bilinský verí, že Európska únia alebo slovenský parlament nájdu spôsob, ako enormné výdavky zmierniť, vďaka čomu by predajne zatvárať nemuseli.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín o tom, ako v potravinách ušetriť.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti