Lídri EÚ sa dohodli na balíku opatrení na riešenie energetickej krízy

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Zdroj: TASR/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

Lídri členských krajín Európskej únie sa v noci na piatok dohodli na balíku núdzových opatrení na riešenie energetickej krízy. Informuje o tom agentúra Bloomberg.

Súčasťou tohto balíka opatrení sú napríklad dobrovoľné spoločné nákupy plynu či vytvorenie nového referenčného cenového indexu na plyn. Európska komisia má tiež pripraviť dynamický cenový koridor, ktorý by zamedzil náhlemu mimoriadnemu zdraženiu plynu. Má sa vytvoriť dočasný mechanizmus zastropovania cien plynu používaného na výrobu elektriny.

„Takisto sme trhu vyslali jasný signál,“ uviedol predseda Európskej rady Charles Michel na tlačovej konferencii po približne desaťhodinovom rokovaní. „To znamená, že sme pripravení spoločne konať, že dokážeme spolupracovať a že na to existuje silná politická vôľa. Verím, že čoskoro uvidíme výsledky.“

Prečítajte si tiež:

​Pod silným tlakom zo strany ostatných členských krajín bolo na summite Nemecko, aby uvoľnilo cestu pre stanovenie dočasného stropu na ceny zemného plynu. Nemecký kancelár Olaf Scholz bol proti radikálnym intervenciám na trhu s plynom, aj keď väčšina ostatných členských krajín požadovala politickú podporu pre cenový strop.

Po intenzívnych rokovaniach nakoniec lídri vyzvali EK, aby navrhla "dočasný dynamický cenový koridor na transakcie so zemným plynom", ktorý by zabránil jeho nadmernému zdražovaniu.

Takisto sa má vytvoriť nový komplementárny referenčný cenový index na plyn, ktorý "by lepšie odrážal cenovú situáciu na trhu s LNG," uviedla šéfka EK Ursula von der Leyenová. Aktuálny referenčný index na holandskej burze TTF totiž reprezentuje ceny plynu dodávaného cez plynovody, aktuálne však už v EÚ dominuje skvapalnený plyn (LNG). „Medzitým zavedieme trhový korekčný mechanizmus, aby sme obmedzili epizódy nadmerných cien plynu,“ dodala Leyenová.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 20.10.:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.