Rusko obnoví výrobu legendárnej značky áut zo sovietskej éry

Rusko obnoví výrobu legendárnej značky áut Moskvič.
Zdroj: shutterstock.com/FotograFFF

Rusko chce po odchode západných automobiliek v snahe kompenzovať nedostatok nových vozidiel oživiť výrobu legendárnej značky Moskvič. Podľa agentúry Reuters to povedal moskovský starosta Sergej Sobjanin.

Vzkriesenie zaniknutej značky inicioval odchod Renaultu z ruského automobilového trhu v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. Kontrolný podiel v moskovskej továrni, v ktorej sa pred renaultmi vyrábali práve moskviče, francúzska automobilka predala mestu Moskva.

Prečítajte si tiež:

​Sobjanin ešte v máji vyhlásil, že v továrni zachovajú pracovné miesta a obnoví výrobu moskvičov. Teraz prezradil, že produkcia automobilov sa spustí už v decembri.

„Automobilový priemysel sa tento rok vážne prepadol, ale napriek tomu dúfam, že sa nám s pomocou ministerstva priemyslu a obchodu podarí závod v decembri spustiť,“ uviedol starosta pre agentúru Interfax.

Moskvič 407 (rusky Москвич-407) bol osobný automobil vyrábaný automobilkou MZMA (Moskovský závod malolitrážnych automobilov) od roku 1958 do roku 1963. Zdroj: Profimedia.sk

​Ešte počas tohto roka by chceli v továrni vyrobiť 600 automobilov vrátane 200 elektromobilov. V roku 2023 by malo zo závodu vyjsť 50-tisíc vozidiel.

Moskovská radnica a najväčší ruský výrobca nákladných automobilov Kamaz sa v auguste dohodli na investícii 5 miliárd rubľov (84 miliónov eur). Kamaz hľadá pre výrobu v Moskve zahraničného partnera. Podľa Reuters by pri vývoji a výrobe spolupracovať s nemenovanou čínskou firmou.

Značka Moskvič vznikla v roku 1930 a fungovala až do roku 1991. Podľa analytickej agentúry Autostat je po celom Rusku stále registrovaných približne 200-tisíc moskvičov.

V archívnej reportáži sme sa venovali možným dôsledkom automobilovej krízy vyvolanej nedostatkom súčiastok a drahými energiami.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.