Potravinové púšte sú stále väčšie, čerstvé pečivo je luxus. Čechom môžeme iba ticho závidieť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pre rastúce náklady miznú z dedín obchody s potravinami. Ľudia musia za základným nákupom cestovať desiatky kilometrov.

Potravinové púšte sú stále väčšie. Na Slovensku je ich spolu 102. Drvivá väčšina z nich sú malé dedinky do 250 obyvateľov (62 percent). Ľudia tam musia za potravinami cestovať desiatky kilometrov. Len 46 percent obcí do 250 obyvateľov má kamennú predajňu. Väčšinu z nich prevádzkujú súkromníci alebo sú súčasťou reťazca obchodov. Ani nie sedem percent z malých obcí sa rozhodne prevádzkovať predajňu potravín ako vlastnú.

Ľudia v potravinových púšťach si plánujú nákupy na týždeň dopredu, čerstvé pečivo je luxus. Obchodníci sa im vyhýbajú. Maximálne tam zablúdia pojazdné predajne. Na potravinovej púšti biznis nespravíte. Politici riešenie pre oblasti so slabou, alebo skôr žiadnou, dostupnosťou potravín zatiaľ iba sľubovali.

Energetická kríza potravinové púšte ešte rozširuje. A to nie je všetko. Vidiecke predajne likviduje aj rastúca inflácia. Obchodníkom stoja drahé potraviny v regáloch a raketovo rastú náklady na energie.

V Čechách podal pomocnú ruku štát

Po chleba a mlieko musia cestovať aj desiatky kilometrov. Dedinky bez obchodu v našej krajine každý rok pribúdajú a s narastajúcimi cenami energií zrejme ešte ich počet narastie. Potravinové púšte majú aj v ČR, tam ale štát malým obchodníkom podal pomocnú ruku.

Prečítajte si tiež:

​Potraviny už roky nemajú ani v obci Ábelová na juhu Slovenska. Ľudia sú odkázaní na pojazdné predajne. Ak nestihnú pojazdného predajcu, musia cestovať desiatky kilometrov do Lučenca.

V susednom Česku konkurenciu veľkých supermarketov neustál ani obchodík v Ozniciach v okrese Vsetín. Obec sa preto rozhodla budovu odkúpiť a začali podnikať. Minulý rok im pomohla dotácia od štátu. Jednorazovo dostali 100-tisíc českých korún (4079,80 eur).

Otvorené majú ráno a poobede, kedy ľudia chodia najviac. Súčasťou budovy bola krčma a aj tú zachovali. Robia tu oslavy a svadby. Ak treba, čapuje aj starosta. O zisku však nemôže byť žiadna reč.

V Česku už druhý rok funguje podpora pre zachovanie malých obchodov na dedinách. Z programu Obchůdek 2021+ môže tento rok každý kraj čerpať financie až do výšky štyroch miliónov korún a rozdeliť úspešným uchádzačom. V Zlínskom kraji pridala župa ďalšie dva milióny z vlastného rozpočtu.

Prečítajte si tiež:

​V obci Liptál na pomoc nárok nemajú. Poradili si inak. Majiteľa obchodu podporujú priamo z rozpočtu obce. Každý mesiac mu dajú 15-tisíc korún. Ľudia sú radi, že tu obchod znovu otvorili. V obci Liptál dostávajú seniori aj poukážky, ktoré môžu minúť práve v miestnom obchode.

Aj v malom obchodíku na Slovensku, pár kilometrov od českých hraníc, sa dlhodobo trápia. Majiteľka s napätím čaká na vyúčtovania za energie. Kolegom z Česka len ticho závidí.

Ako Česko pomáha malým obecným obchodom, si pozrite v nasledujúcom videu:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti