Minister Krajniak sa ako prvý odvážil povedať konkrétnu sumu, o koľko vzrastú faktúry pre domácnosti

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mali by sme šetriť? Koľko nás bude stáť zdraženie energií? Budem mať na zaplatenie faktúry? Konečne je známe prvé konkrétne číslo, o koľko priemerne by nám mali stúpnuť mesačné faktúry za všetky energie.

Vláde dochádza čas. Ministrom plynú posledné týždne, kedy musia vymyslieť, ako pomôcť domácnostiam a firmám s energiami. Minister Milan Krajniak sa ako prvý odvážil povedať konkrétnu sumu, o koľko vzrastú faktúry pre domácnosti.

 „Želané by bolo, aby to v priemere bolo zhruba 20 eur mesačne na jednu domácnosť. K tomu by sme sa chceli dostať,“ uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak.

„Niekto bude mať 25, niekto 18, ale k tomuto zhruba smerujeme a na to by, predbežne, mali stačiť peniaze vyčlenené v rozpočte na tento rok a na budúci rok,“ dodal minister.

Riešení na skrotenie vysokých faktúr je viacero a vláda ich chce spojiť. Schválené budú pravdepodobne aj toľko skloňované energetické šeky. Nečakajte však, že pristanú vo vašej schránke. Štát chce šeky preplácať priamo dodávateľom tepla.

„Aby sa to nestalo tak, že najskôr dodávatelia vypália vyššie faktúry a potom budú musieť občania chodiť s energo šekmi, aby si ich znížili. Ale opačne, aby najskôr každý dodávateľ vedel, o koľko má znížiť automaticky cenu faktúry pre domácnosť,“ vysvetľuje Krajniak.

„Mňa veľmi mrzí, že zatiaľ si len schválili nejaké objemy peňazí, ale nikto, ani oni netušia, ako to tým ľuďom a firmám doručia,“ povedal opozičný nezaradený poslanec Erik Tomáš (Hlas-SD).

Podnikatelia v napätí

Vláda plánuje podnikateľom ešte do konca roka vyplatiť mimoriadnu pomoc. Okrem toho budeme môcť použiť aj peniaze z nevyčerpaných eurofondov. Nič z toho však nemá zatiaľ jasné kontúry a na konkrétny nástroj si ešte budeme musieť počkať.

Finálne riešenie sa pravdepodobne dozvieme už na budúci týždeň. Viacero ministrov naznačilo, že sa chystá veľká vládna tlačovka. Opatrenia budú predstavovať postupne.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.