Ceny plynu a elektriny zastropujú na 99/199 eur za MWh. Zo sumy, ktorá bude nad túto hranicu, preplatí štát 80 percent

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vláda predstavila pomoc podnikateľom v boji s energetickou krízou. 

Od prvého januára 2023 bude firmám preplácaná elektrina a plyn nad určitou spotrebou. Ak spoločnosť minie viac ako 199 eur za megawatthodinu za elektrinu, štát jej zaplatí 80 percent z toho, čo spotrebuje nad túto hranicu. V prípade plynu je hranica 99 eur za megawatthodinu. Zo sumy, čo minie firma nad 99 eur, jej štát preplatí 80 percent.

Táto schéma bude zavedená do 31. marca. Vláda následne prehodnotí, či danú pomoc ponechá, alebo príde s iným mechanizmom.

Pomoc podnikateľom.
Pomoc podnikateľom. Zdroj: TVNOVINY.sk

„Uvedomujeme si, že sme všetci na jednej lodi a vláda ponúkla konkrétnu pomoc firmám. Ekonomike a podnikateľskému prostrediu sme pomohli počas pandémie veľmi štedro a rovnako sa pokúsime pomôcť aj počas energetickej krízy. Chceme, aby Slovensko ostalo silné a konkurencieschopné,“ vyhlásil premiér Eduard Heger.

Predseda parlamentu Boris Kollár dodal, že menšinovú vládu bude podporovať dovtedy, kým bude schopná pomáhať ľuďom. Toto opatrenie je podľa neho dôkaz, že zatiaľ je toho schopná.

Podmienkou pomoci podnikateľom je schválenie štátneho rozpočtu. Zatiaľ nie je jasné, či sa ho menšinovej vláde podarí presadiť v parlamente.

„Zostávajú nám extrémne energeticky náročné firmy, ktoré bude rezort hospodárstva riešiť individuálne. Prijaté opatrenia budeme prehodnocovať v priebehu marca 2023 a podľa toho nastavíme ďalšie kroky. Nezabúdame ani na domácnosti a aj pre nich pripravujeme energetické opatrenia na budúci rok. V tejto chvíli domácnosti majú regulované a stabilné ceny do konca tohto roka a my spravíme všetko preto, aby naši občania mali vo vláde počas krízy oporu, ktorá ich zodpovedne prevedie energetickou krízou,“ dodal premiér.

Podľa ministra financií Igora Matoviča predstaví vláda pomoc domácnostiam do dvoch týždňov.

Finančnú podporu by mali niektoré subjekty dostať už tento rok. Na rovnakom princípe by bola elektrina a plyn preplatená za september a október. Peniaze by dostali v novembri a decembri.

Prečítajte si tiež:

Vláda vyčlenila na pomoc s vysokými cenami energií tento rok 1,5 miliardy eur a 3,5 miliardy eur v budúcom roku. 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti