Na Hornej Nitre uzavreli bane. Aby ľudia nepomrzli, museli nájsť nový zdroj tepla

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Uhlie nahradia vodou, slnkom, ale aj plynom. Uzatvorením baní na Hornej Nitre sa musí zmeniť aj zdroj vykurovania domácností. Teplo sa bude vyrábať s minimom emisií, no v tejto zložitej dobe aj v plynovej kotolni.

„Všetko ide zatiaľ, ako má. Ani nemáme možnosť iného termínu, lebo elektráreň sa vypne v danom čase a naše kotly musia takto už budúci rok fungovať,“ vysvetľuje stavebný manažér Dušan Obert.

Teplo pre Prievidzu, Nováky a Zemianske Kostoľany sa totiž roky vyrába z uhlia v tejto elektrárni. Od roku 2023 sa však uhlie už ťažiť nebude. Vyriešiť museli to, aby ľudia v zime nepomrzli.

Plynová kotolňa nebude jediným zdrojom vykurovania. V objekte baní sa už pripravujú obnoviteľné zdroje tepla – biomasová kotolňa či solárne panely.

Ďalším zdrojom tepla bude banská voda. Tá pochádza z povrchu zo zrážok.

Prečítajte si tiež:

Otázkou teda je, prečo vybudovali aj plynovú kotolňu. Jednoducho – obnoviteľné zdroje by počas mrazov nestačili.

„Je možné do plynu primiešať určité percentuálne množstvo vodíka, a tým zlepšovať ekonomiku. Vývody týchto kotlov sú pripevnené na obrovské komíny, ich medzistupeň je ekonomizér, ktorý nám pomáha vyťažovať teplé pary. Tie vystupujú opätovným získavaním dodatočného množstva tepla,“ vysvetľuje Obert.

Viac ako 60 percent tepla vyrobia z obnoviteľných zdrojov. Cena za teplo v bytoch by tak mala byť nižšia ako v mestách, kde sa kúri iba plynom.

Viac v reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.