Slovensko žiada o druhú platbu z plánu obnovy Európy vo výške 815 miliónov eur

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko podáva už druhú žiadosť o platbu z plánu obnovy a odolnosti, tentoraz vo výške 815 miliónov eur. Na brífingu o tom v utorok informoval premiér Eduard Heger (OĽANO). O prvú platbu vo výške 458 miliónov eur bolo požiadané ešte 19. apríla.

„Týmto sa stávame šiestou krajinou spomedzi 27 členských štátov, ktorá splnila míľniky a podáva druhú žiadosť o platbu,“ povedal Heger. Premiér zdôraznil, že nejde iba o peniaze, ale súčasťou plánu obnovy sú aj systémové zmeny napríklad v zdravotníctve, školstve, životnom prostredí, podpore a lákaní talentov či v oblasti sociálnej starostlivosti.

Jednu z týchto plánovaných úloh podľa Hegera splnil aj Úrad vlády SR, keď zriadili expertný útvar, čo je výskumná a inovačná autorita. Tá má zaistiť, aby sa prostriedky určené na výskum a inovácie dostali bez zbytočnej byrokracie tam, kde budú najlepšie využité.

Prečítajte si tiež:

„Toto je pre Slovensko veľký krok, pretože vieme, že byrokracia tu zabíjala mnohé veci, a preto som rád, že sa nám podarilo aj do rady vlády pre vedu, techniku a inovácie dostať odborníkov, dalo by sa povedať svetových expertov z podnikateľského a vedeckého prostredia,“ povedal Heger.

Premiér pripomenul, že okrem systémových zmien sa Slovensko dostalo v pláne obnovy aj do investičnej časti, keď už vypísali 25 výziev za viac ako 850 miliónov eur.

Súčasťou plánu obnovy sú desiatky reforiem a investícií vo výške približne šesť miliárd eur. Plán sa zameriava na päť hlavných priorít, a to zelená ekonomika; vzdelávanie, veda, výskum a inovácie; zdravie; efektívna verejná správa a digitalizácia.

Dôraz kladie na udržateľnosť, zdravé životné prostredie, inklúziu vo vzdelávaní, modernú zdravotnú starostlivosť, zlepšenie podnikateľského prostredia, ako aj zdravé verejné financie.

Čerpanie eurofondov ohrozujú vysoké ceny energií. Starostovia viacerých menších obcí tvrdia, že sú už s financiami na hrane. Viac v reportáži z apríla v priloženom videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska únia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.