Pumpári opäť menili cenníky: Toto sú sumy, na ktoré si musíme zvykať. Cena nafty už naháňa strach

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Cenníky na slovenských pumpách sa opäť menili. Benzín síce mierne zlacnel, no s výrazným poklesom netreba počítať. Pri nafte je situácia horšia. Jej cena podľa analytika zrejme prekročí hranicu dvoch eur.

Motoristi na tento rok nebudú spomínať v dobrom. Počas celého roka rastú ceny palív, pričom obrovským katalyzátorom sa stala vojna na Ukrajine. Od tohto momentu pumpári neustále prepisovali cenovky.

Týždeň čo týždeň padali nové historické rekordy a už sa len čakalo, kedy padne na benzínkach nelichotivá dvojeurová hranica. Ceny sa napokon začiatkom júla zastavili na eure deväťdesiatpäť a od tohto momentu začali klesať.

Prečítajte si tiež:

​Na súčasné ceny benzínu si musíme zvykať

Zlacňovanie pri benzíne bolo síce pomalšie, ale bolo aspoň kontinuálne. Nepretržite trvalo až do začiatku októbra, kedy sa zastavil na eure šesťdesiatštyri. Aj vzhľadom na vývoj cien v Česku, kde sa vrátili k tým predvojnovým, motoristi očakávali rovnaký priebeh aj na našom území.

Po asi trojtýždňovej stagnácii však prišiel opak. Ceny benzínu sa pohli smerom nahor a vo veľmi krátkom čase benzín zdražel až tri razy po sebe. Cena sa tak opäť hravo dostala nad euro sedemdesiat.

V utorok prišlo k miernemu zlacneniu a motoristi momentálne tankujú za euro sedemdesiattri. V najbližšom období síce opäť príde k zmene ceny, ale nepôjde o výrazné výkyvy.

„Pokiaľ sa ceny ropy prudko nezvýšia, môžeme očakávať, že cena okolo hranice 1,7 eura za liter bude dlhodobejšia a mali by sme si na ňu zvykať,“ uviedol František Burda, analytik spoločnosti FinGO.sk.

Aktuálne ceny pohonných hmôt
Aktuálne ceny pohonných hmôt Zdroj: TVNOVINY.sk

​​Nafta pôjde nad dve eurá

Horšia situácia je pri nafte. Tá opäť zdražela a po niekoľkých mesiacoch sa dostala opäť nad hranicu euro deväťdesiat. Začína tak atakovať historické rekordy zo začiatku leta. A tie podľa analytika môže ešte s prehľadom prekonať.

„Nafty je v Európe dlhodobo nedostatok a vojna na Ukrajine len prehĺbila tento stav. Preto tlak na jej cenu bude s príchodom chladných dní ešte narastať. Je veľmi pravdepodobné, že na benzínových pumpách čoskoro uvidíme ceny nad dvomi eurami,“ uzavrel Burda.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.