Hromadné prepúšťanie na Záhorí. V baniach neďaleko Senice rušia ťažbu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Handlová či Nováky, to sú v baníctve zvučné mená miest. Málokto však vie, že hnedé uhlie zo zeme donedávna dolovali aj na Záhorí. V malých baniach neďaleko Senice aktuálne rušia ťažbu. O prácu tak prídu desiatky zamestnancov.

Baňa Čáry je najmladšou hnedouhoľnou baňou na Slovensku. Lignit sa tu ťaží od začiatku 90. rokov. Mnohí muži z Čárov i okolia tu pracovali celý život.

V jej niekoľkoročnej histórii teraz prichádza pauza. Dôvodom sú zložité bansko-technické a geologické pomery, ktoré súvisia s prírodnými podmienkami. Pre baníkov pod zemou by to mohlo byť nebezpečné.

Na povrchu i pod zemou pracovalo spolu 222 zamestnancov. Časť z nich presunuli na ešte produktívne pracoviská v Novákoch.

Hornonitrianske bane, pod ktoré pracovisko v Čaroch patrí, už nahlásili hromadné prepúšťanie, ktoré sa bude týkať 134 zamestnancov. Aj keď z výpovede nikto radosť nemá, so zamestnávateľom sa vraj dohodli férovo.

„Tak niektorí sú už v rokoch, čo im to vychádza, tí sú spokojní. Mladí dostanú kompenzáciu a budú si musieť nájsť nejakú prácu,“ povedal riaditeľ odborov Vítězslav Taláb.

S hľadaním práce to v tomto regióne aj vďaka niekoľkým veľkým továrňam nemusí byť zlé. Aj baňa Čáry zatiaľ hovorí len o prerušení ťažby.

Rozhodnutie o pokračovaní ťažby bude závisieť od stabilizácie hydrogeologických podmienok, posúdenia situácie a od technických možností.

Otázne je, či by to aj vôbec stihli. Podľa nariadenia vlády by sa mala ťažba hnedého uhlia do konca roku 2023 utlmovať.

Viac sa dozviete z reportáže vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Práca

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.