Z ruského trhu odchádza ďalší automobilový gigant

Z ruského trhu odchádza ďalší automobilový gigant
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/RAMNIKLAL MODI

Nemecká automobilka Mercedes-Benz v stredu oznámila nárast zisku v 3. štvrťroku na takmer dvojnásobok aj napriek pretrvávajúcim problémom s dodávateľskými reťazcami. Prispel k tomu lepší predaj a vyššie ceny. Zároveň uviedla, že odchádza z Ruska. TASR o tom informuje na základe správ AFP a Reuters.

Zisk pred úrokmi a zdanením (EBIT) sa za tri mesiace do konca septembra 2022 zvýšil o 83 % na 5,2 miliardy eur z 2,8 miliardy eur v rovnakom období minulého roka. Tržby skupiny vzrástli o 19 % na 37,7 miliardy eur z vlaňajších 31,6 miliardy eur. Upravená návratnosť tržieb u Mercedes-Benz Cars dosiahla 14,5 % a 12,7 % u Mercedes-Benz Vans.

Prečítajte si tiež:

Mercedes-Benz Vans zaznamenal nárast predaja o necelú pätinu na 104.000 vozidiel, pričom predaj elektrických dodávok v tomto roku vzrástol zatiaľ o tretinu. Odbyt Mercedes-Benz Cars dosiahol v uplynulom štvrťroku 530.400 vozidiel

Mercedes-Benz v stredu oznámil tiež, že sa stiahne z ruského trhu a predá podiely vo svojich dcérskych spoločnostiach v oblasti priemyselných a finančných služieb miestnemu investorovi. Mercedes je tak ďalšou západnou automobilkou, ktorá opustí krajinu.

Hovorca Mercedesu uviedol, že podiel spoločnosti v ruskom výrobcovi nákladných vozidiel Kamaz to neovplyvní a tento rok by mal byť podľa plánu prevedený na Daimler.

V archívnej reportáži sme sa venovali možným dôsledkom automobilovej krízy vyvolanej nedostatkom súčiastok a drahými energiami.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.