Poliaci urobili zásadný krok. Tešiť sa môžu aj Slováci (+ prehľad cien potravín, liekov a palív)

Slováci nakupujúci v Poľsku
Slováci nakupujúci v Poľsku Zdroj: TV Markíza

Výrazne lacnejšiemu nakupovaniu v Poľsku malo od novembra odzvoniť. U našich severných susedov malo totiž skončiť dočasné zníženie DPH na pohonné látky a potraviny. Miestna vláda však zakročila a toto opatrenie predĺžila až do konca roka.

Keď Poliaci v polovici januára oznámili, že znižujú DPH na benzín a naftu, tak to spôsobilo značný ohlas aj na Slovensku. Už dovtedy boli palivá v Poľsku výrazne lacnejšie.

Po prvom februári, kedy toto opatrenie vstúpilo do praxe, sa cenové nožnice ešte viac otvorili a na poľských pumpách nastal hotový ošiaľ. V kombinácii s lacnými potravinami Slováci zrazu na jednu „otočku“ ušetrili desiatky eur.

Slováci výrazne ušetria

Táto situácia na poľsko-slovenskom pohraničí pretrváva už niekoľko mesiacov, pričom k zmene malo prísť ku koncu októbra. Práve vtedy sa DPH mala vrátiť na pôvodnú úroveň. Poľská vláda však pred pár dňami schválila predĺženie protiinflačného štítu do 31. decembra.

Ide tak o dobrú správu aj pre Slovákov. Ilustrujeme to aj na malom nákupe základných potravín. Kým u nás zaplatíme za mlieko, maslo, chlieb, šunku a vajcia 8 eur, tak v Poľsku je to o 2 eurá menej. Nakupujúci najviac ušetrí na masle, ktoré je takmer o polovicu lacnejšie.

V praxi to znamená, že len pri pár položkách je takýto nákup lacnejší až o 25 percent.

Pri palivách, ktoré sú zhruba o 25 centov na liter lacnejšie, zasa pri priemernej 50-litrovej nádrži vodiči ušetria približne 15 eur. A to nie je všetko.

Prečítajte si tiež:

​Slováci objavili čaro aj lacných poľských liekov

Slováci sa totiž vrhli aj na poľské lekárne. U našich severných susedov dokážu zohnať lieky, liečivá a lekárenské výrobky v niektorých prípadoch až o polovicu lacnejšie.

„Tým, že máme malé deti, tak nakupujeme hlavne plienky a nejaké tie ovocné kašičky a v niektorých prípadoch, keď je ešte aj akcia, tak to vyjde skoro o polovicu lacnejšie než u nás,“ uviedol Martin, ktorý chodí do Poľska pravidelne nakupovať.

Aj sami sme sa pozreli na ceny niektorých liečiv či doplnkov. Napríklad Panadol Extra je lacnejší o takmer euro a Panadol Femina až o euro päťdesiat.

Nurofen pre deti (sirup), ktorý mal pred pár týždňami výpadok, stojí viac ako sedem eur, v Poľsku necelých päť. Sušené mlieko je zasa v priemere o tri eurá lacnejšie.

Prečítajte si tiež:

​Zvýšený záujem Slovákov potvrdzujú aj poľskí lekárnici.

„Kupujú výživové doplnky, na srdce, vitamíny, občas kozmetiku, podľa toho, aká je sezóna. V zime prípravky proti prechladnutiu, na zvýšenie imunity, v lete krémy na opaľovanie,“ povedal pre TVNOVINY.sk lekárnik z poľského mestečka Dukla Pawiel Kogut.

Pozrite si reportáž o porovnaní cien potravín v okolitých krajinách.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.